Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černá hora - Janské Lázně

(640 – 1245 m. n. m.)
Janské Lázně jsou významným lázeňským městem, ale také vyhlášeným střediskem zimních sportů. Najdeme je na východní straně Krkonoš, v údolí Jánského potoka pod Černou horou dosahující výšky 1299 metrů nad mořem. Lázně zde založil hrabě Jan Adolf Schwarzenberg, který byl zároveň majitelem zdejšího panství. V roce 1677 tak začaly vznikat první lázeňské budovy a opravil se u starý mlýn. V roce 1935 zde byl založen léčebný ústav poté, co lidé zjistili, že zdejší voda má léčebné účinky. Teplota vody byla 29,6 °C a svým složením a účinky připomínala proslulé prameny Warm Springs ve státě Georgia ve Spojených státech amerických. Právě zde byly úspěšně léčeny následky obrny. Zdejší příroda, klidné prostředí a čisté ovzduší však svým návštěvníkům přinese zotavení v kterémkoliv směru. Někdy stačí, když si zde přijdete jen odpočinout od stresů, starostí a shonu každodenního života. Od roku 1926 je zde v provozu visutá kabinová lanovka na vrchol Černé hory. Ten se stal křižovatkou běžeckých tratí a nedaleko se nachází také přírodní zajímavost Černohorské rašeliniště.

Milovníci zimních sportů ocení řadu kvalitních sjezdovek a vleků, které se nachází převážně na jižních a jihovýchodních svazích Černé Hory. Pár jich je také na sousední Světlé Hoře. Jejich celková délka je kolem 12 km. Lyžařský areál Černá Hora – Janské Lázně nabízí lyžařům 13 vleků různých délek, 2 lanové dráhy a novou osmimístnou kabinovou lanovku. Ta je jedinou lanovkou svého druhu v České republice. V současné době prochází dynamickým rozvojem, v rámci kategorizace lyžařských středisek České republiky se zařadil na 2. místo v České republice. Zdejší sjezdovky dosahující délky až 3 km patří mezi nejdelší v zemi a jsou pravidelně zasněžovány. Terény jsou vhodné pro všechny typy lyžařů, jelikož zde najdeme sjezdové tratě od cvičných luk až po náročné sjezdovky. Dolů z vrcholu vedou 2 červené 3 km dlouhé sjezdovky s převýšením kolem 560 metrů, což nemá v Krkonoších obdoby. Pod trasou kabinové lanovky vede náročnější modro-černá sjezdovka. Vedle hlavního areálu se nad městem Janské Lázně nachází dalších 7 kratších sjezdovek, které jsou určeny spíše méně náročným lyžařům, začátečníkům a dětem. Jsou dlouhé od 100 do 500 metrů. Jednodenní jízdenka pro dospělou osobu stojí 590 Kč a pro dítě do 10 let 360 Kč.

Také na běžkaře zde není zapomínáno, čeká tady na ně 50 km pravidelně strojově upravovaných tratí. Z několika možných tras zůstává nejvyhledávanější hřebenová cesta směrem na Pec pod Sněžkou. Trasy jsou dobře značené a poskytují krásný panoramatický výhled do okolí. Kromě toho zde najdeme i 3,5 km dlouhou Černohorskou sáňkařskou cestu. Další možnosti jak strávit volný čas mimo sjezdovku nabízí lázeňské domy. Ukrývají totiž kryté bazény, masáže, sauny ale i restaurace, kina, bary atd. Při zakoupení skipasu můžete zdarma parkovat na parkovištích, které se nacházejí od 50 do 650 metrů id lanovek a vleků. Jejich kapacita je 400 vozů. V areálu se nachází také půjčovna lyžařského vybavení, k vypůjčení jsou vám k dispozici carvingové a snowboardové komplety. Zájemci o jízdu na Černohorské sáňkařské cestě si zde mohou rovněž vypůjčit saně.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA