Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kašperské Hory

Vznik a historie města
Kašperské Hory vznikly ve 13. století jako Hory Rejštejnské Horní a Dolní. Již ve 14. století byly bohatým městečkem s doly na zlato, při výnosné stezce z Bavor. Postupně získaly řadu výsad (například povinnost vozků nocovat ve městě, výroční trh) přinášející místním měšťanům pravidelné příjmy. Při rozprodeji panství blízkého Kašperka, koupilo městečko v roce 1584 několik vesnic. Tehdy byly také Rejštejnské Hory povýšeny na královské horní město a po koupi hradu roku 1617 se ujalo jeho nynější jméno. Zlaté doly prosperovaly až do Třicetileté války, od té doby upadaly. Náhradou za ně byly užitky z rozsáhlých lesů, ovšem velmi slabou. Město ve svém vývoji ustrnulo a jeho pozvolný pokles nezastavily ani pokusy o zavedeni sirkařské výroby, ani zřízení státních úřadů v roce 1850. Městský statek měl před 1. světovou válkou rozlohu 5484 ha.

Stopy po dolování
V okolí města a v celém Pootaví jsou sejpy, což jsou pískové kupy a zasypané jámy z dob rýžování a dolování zlata.

Archeologické nálezy
Před rokem 1891 byl nalezen neznámý počet zlatých keltských mincí, jedna z nich byla osminka statéru takzvaného mušlového typu. V roce 1981 byla při hloubení základů pro budovu zdravotnického střediska objevena keramika, pocházející z doby od počátku 14. do 2. poloviny 15. století. Nález obsahoval několik celých nádob a množství zlomkové keramiky.

Budovy ve městě
Z doby největšího rozkvětu města pochází většina dosud zachovalých stavebních památek. Město nebylo nikdy opevněno, mělo však brány, které byly v 19. století zbořeny. Na náměstí je kašna se sousoším.

Renesanční radnice na náměstí byla pro svůj účel upravena roku 1597 ze dvou domů, později byla opatřena třemi barokními štíty s vížkami a hodinami. Na pravém štítu je městský erb, na levém orel s nápisem z roku 1698.

Arciděkanský kostel sv. Markéty, původně sv. Linharta, vznikl v 2. polovině 14. stol. Je to gotická stavba, přestavěná roku 1883 po požáru v roce 1863. Tehdy byla postavena zejména nová věž. Kostel vymaloval roku 1898 F. Heiserer, vnitřní zařízení je barokní z počátku 18. století. Patří do něj gotická kamenná křtitelnice, dřevěná soška Panny Marie ze 16. století, náhrobníky ze 16. až 18. století. V monstranci jsou hrudky zlata těženého kdysi v okolí.

Hřbitovní kostel sv. Mikuláše byl postaven v době kolem roku 1330 a je v půdorysu v podstatě shodný s kostelem farním. Stavebně byl upravován v letech 1700 a 1776. Z gotického období se zachovaly fresky v lodi a presbytáři (1332), sedile, portál, sanktuář a několik oken. Dřevěný strop lodi vymaloval roku 1700 V. A. Groff (narozený v roce 1635), jehož dílem je i hlavní oltář. Ostatní zařízení je barokní. Náhrobník je z roku 1347.

Hřbitovní kostel sv. Anny má vnitřní vybaveni z konce 17. a poloviny 18. stol., jinak nemá žádné charakteristické slohové znaky. Freska z roku 1757 je dílem J. Hagera (1726 - 1781).

Poutní kaple Panny Marie Sněžné byla postavena v létech 1850 - 1867 v pseudorománském slohu, ze sbírek občanů. Část hlavního oltáře je zbytkem gotické archy z konce 15. století.

Muzeum Šumavy se sbírkami přírodovědnými, lidových umění a řemesel, cenná sbírka skla z okolních, dnes již zaniklých skláren, zvláště secesního skla z Klášterského Mlýna.

Turistické cíle a památky

·    Bohoslužby, poutě a procesí
·    Kino, Baarova 132
·    Muzeum Šumavy
·    Muzeum historických motocyklů
·    Koncerty duchovní hudby, festivaly
·    Renesanční radnice z roku 1597 s barokními štíty
·    Arciděkanský kostel sv. Markéty
·    Hřbitovní kostel sv. Mikuláše
·    Hřbitovní kostel sv. Anny
·    Poutní kaple Panny Marie Sněžné
·    Barokní poutní kaple "Grantl"
·    Gotická boží muka v zahradě u čp. 437
·    Kamenný pranýř z roku 1630
·    Litinová plastika sv. Jana Nepomuckého
·    Mlecí kameny ze středověkých úpraven zlaté rudy
·    Stopy staré důlní činnosti (štoly, šachty, pinky)
·    Sklárna z 18. století (Huťská hora)
·    Historické domy čp. 11, 14, 17
·    Hrad Kašperk - 3 km od města


Čerpáno z oficiálních stránek obce www.retour.cz/mesta/kasperske-hory, na kterých naleznete další informace. 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA