Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrovice u Sušice

Petrovice - obec šumavského předhůří, rozprostírající se na okraji Přírodního parku Kochánov, je vhodným místem pro všechny obdivovatele krásné šumavské přírody. Blízkost Národního parku Šumava, ubytovací a stravovací možnosti, okolí vhodné pro turistiku i cykloturistiku, koupaliště a tenisové kurty, činí z obce ideální místo pro trávení letní dovolené.

Historie
Osidlování Petrovicka probíhalo asi v 11.-12.století n.l. V této době bylo pravděpodobně rýžováno zlato na potocích Kepelském, Pstružném a Kalném. Vznikla i tvrz na hradišti Hrnčíř a petrovický hrádek nebo tvrz na památném Vyšehradu.

Nejstarší část Petrovic, dolní náves, pochází z 12.-13. století a svědčí o slovanském původu. Asi 14 dřevěných domků bylo postaveno do tvaru podkovy, která se uzavírala na východní straně při cestě k Sušici. Na severozápadě se domky přimykaly ke kostelní hradební zdi.

První písemná zpráva o Petrovicích z roku 1319 uvádí, že na hradu petrovickém byl zajat rytíř Albert ze Schönsteina a dán do strakonického vězení. Písemná zpráva o Vojeticích je již z roku 1290.

Ve středověku se Petrovice rozrůstaly severním směrem při cestě do Kněžic, kde měli sídlo majitelé kněžického statku a kde byla až do roku 1589 fara.

V roce 1848 měly Petrovice 35 stavení s 239 obyvateli. Společně s okolními vesnicemi náleželi k panství kněžickému.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 patřily k obci Petrovice vesnice Vojetice, Chamutice, Trsice, Pařezí a Rovná.

Při reorganizaci státní správy v roce 1960 byly k obci Petrovice připojeny z obce Jiřičná osady Kojšice, Nová Víska a Jiřičná a z obce Maršovice osady Strunkov, Posobice a Františkova Ves.

K dalšímu rozšíření obce došlo v roce 1976 přičleněním Svojšic, Částkov, Maršovic, Žíkov a Břetětic z obce Svojšice.

V roce 1981 měla naše obec 820 obyvatel a po dvaceti letech v roce 2001 se počet snížil na 681. V současné době spravuje obec Petrovice 18 osad, k největším patří Svojšice, Jiřičná a Františkova Ves.
 
Památky a turistické zajímavosti
Dominantou Petrovic je kostel sv. Petra a Pavla ze 13.století s románskou věží a hradební zdí, stojící na místě bývalého románského hradu. Hradní kaple byla později upravena na farní kostel.

Kaplička na dolní návsi v Petrovicích u Sušice, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, byla postavena v 18. století. Čtyři lípy vysazené kolem ní o tom svědčily.

Při rozšiřování silnice přes Petrovice v létech 1959 – 1960 byly lípy poraženy a kaplička přestěhována k zahradě u čp. 24 (Matějků). Při jejím převážení zdivo popraskalo a musela být na novém místě opravena. Zde stála až do roku 2001.

Na podnět místního faráře P. V. Holého byla zásluhou obecního úřadu obnovena na původním místě těsně u silnice. Dne 24. června 2001 byla vysvěcena k poctě Jana Nepomuckého.
                                                                   kronikář obce  Josef  Koudelka

Kněžice
V Kněžicích, přilehlé části Petrovic, najdeme barokní zámek z 18. století, v minulých letech sloužící jako Domov důchodců.  Nový majitel, NB Kněžice s.r.o. (dánská společnost), chce po rekonstrukci objekt využít k rozvoji turistického ruchu v sušickém regionu.
 
Neobvyklé poutače - Svojšice
Netypické informační tabule ve Svojšicích vznikly z nápadu řezbáře Jana Brodila za podpory rodiny Valentovy, Obecního úřadu v Petrovicích u Sušice a farního úřadu sv. Václava v Sušici. Textovou část zpracoval Milan Pokorný.  Tabule, sloužící turistům, jsou zhotoveny v podobě dřevěných sloupků, kde se pod stříškou skrývá tabulka s nápisem. Upozorňují na místní kostel sv. Jana Křtitele a středověkou tvrz. Další poutač v místě bývalého rýžoviště zlata na Kalném potoku (viz. foto) je zaměřen ekologicky a obsahuje text známé Modlitby lesa k člověku. Dřevěné informační tabule ve Svojšicích upozorňují na zachovaný Kocíkův statek a na významného českého herce Tylovy družiny a prvního velkého českého komika Jana Kašku. Ten byl ve Svojšicích pohřben. Svojšické poutače originálností svého zpracování tvoří další z kuriozit našeho regionu.
                                                              
Vlčí jámy nad Vojeticemi
V lese u Vojetic  najdeme jako pozůstatek minulých dob zajímavé pasti na chytání vlků. Dodnes se jim říká "vlčí jámy".

Pasti jsou válcovitého tvaru, hluboké kolem 4 m a široké asi 1,5 m. Jsou vyzděny na sucho z lesního kamene. Byly vybudovány při stezkách, kudy zvěř probíhala. Otvor byl zakryt chvojí tak, aby splynul s terénem. Nad otvorem se pověsila návnada. Vlk, který do hluboké pasti spadl, se nedostal ven a zahynul.

Dvě takové staré pasti, ještě poměrně zachovalé, najdeme v lese poblíž  "Farmářské  stezky" asi jeden km od Vojetic.

Umrlčí prkna - Kochánov
Umrlčí prkna nad Kochánovem (7 km jihozápadně od Petrovic) dokládají velmi starý zvyk související s drsnou šumavskou zimou a izolovaností místních obyvatel. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž samoty.

Čerpáno www.petroviceususice.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA