Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velhartice

Historie
Nejstarší zpráva o Velharticích je z roku 1318. Přibližně v této době byl postaven hrad, jehož majitelem byl Bušek z Vilhartic, komorník a přítel Karla IV. Osada vznikla již dříve při obchodní cestě z Bavor do vnitra Čech. Starší než hrad je i farní kostel Narození Panny Marie na náměstí, původně postavený v románském slohu.

Zakládací listina dalšího kostela sv. Maří Magdaleny (u hřbitova) z roku 1373 nazývá osadu městečkem, v této době je tu i škola. Po roce 1390 jsou majiteli Velhartic páni z Hradce (Jindřichova). Z nichž Menhart obdařil městečko r. 1444 prvním privilegiem (týkalo se „nápadů obúmrtních“). V tomto období byly na hradě ukrývány po několik let české korunovační klenoty.

Do roku 1506 je pánem na Velharticích Zdeněk Lev z Rožmitálu. Započal zde s dolováním stříbra a vymohl u krále pro městečko právo dvou výročních trhů. Za třicetileté války získal Velhartice císařský plukovník de Hoeff Huerta, který na hradě postavil renesanční palác a za poplatek odpustil měšťanům robotování. Koncem 18. století začali tu majitelé panství hrabata Desfours s výrobou papíru, roku 1865 vznikla další papírna. Roku 1869 byla zřízena pošta , roku 1882 postavil židovský podnikatel továrnu na kůže. V tomto období čítali Velhartice kolem 1100 obyvatel.

Obětí nacistické okupace se stalo všech 19 místních občanů – Židů. Dne 6.května 1945 bylo městečko osvobozeno americkou armádou. V poválečných letech odešlo mnoho rodin do pohraničí a počet obyvatel Velhartic tím citelně poklesl..T.č.mají Velhartice 460 obyvatel, s osadami, které byly k městečku přičleněny po roce 1976 pak kolem tisíce osob. Městečko především svojí polohou v předhůří Šumavy a romantickou scenérií hradu skýtá malebný pohled a je vyhledáváno turisty a letními hosty.

Turistické zajímavosti

Hory Matky Boží
V roce 2000 bylo v budově bývalé školy zřízeno místní muzeum, kde je zdokumentována historie městečka. Expozice připomíná svými exponáty, nejen hornictví, ale i dávná řemesla, ševcovskou tradici, domácí výrobu, drobnou zemědělskou výrobu, vybavení domácností, historii zdejšího kostela Jména Panny Marie, školy a spolků. V muzeu lze shlédnout videokazety o historii Hor Matky Boží, zakoupit pohlednice a drobné publikace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.velhartice.cz, na kterém najdete více informací.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA