Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Zálezly

Pamětihodnosti a zajímavosti
¨- Budova nádraží z r. 1850, která je nejstarším zachovalým nádražím na trati Praha-Drážďany, což dosvědčuje deska umístěná na budově.

- Pomník Ecce Homo kousek nad nádražím (původně u silnice za nádražím ve směru na Ústí nad Labem).

- Kaplička znovu vysvěcená v r. 1992 arciděkanem ThDr. A. Sporerem z farního úřadu v Ústí n. L. a zvonička se "Zvonem svobody" umístěná uprostřed obce.

- Stoletý strom tis červený u domu č. p. 101 a další stromy tisu v obci.

- Přečerpávací stanice (vodárna) vody z Labe do elektrárny v Lednicích. Na východní straně ční nad obcí ostré čedičové skalisko s charakteristickou odlučností ve sloupky a na západní straně pak skalní útes - předvěké signalizační místo - s velkým železným křížem a okouzlující vyhlídkou na labské údolí.

Historie
Dolní Zálezly - původně Zálezly - jsou velmi stará obec. Již v mladší době kamenné zde existovalo sídliště. Slovanské osídlení potvrzuje od 5. století historie a ještě dříve i archeologie.

Prvně jsou Zálezly jmenovány v zakládací listině Kapituly litoměřické r. 1057 jako majetek kapitulního kostela sv. Štěpána v Litoměřicích, což bylo potvrzeno v r. 1218. Název obce byl odvozen od její polohy v zalesněných svazích Českého středohoří v malebném ohbí řeky Labe. Dekret krále Přemysla Otakara I. uděluje zálezelským právo rybolovu a roku 1226 daruje osadu doksanskému klášteru. Zálezly byly známy jako loviště ryb, zejména lososů, proto byl červený losos použit i jako symbol při návrhu nového znaku obce v r. 2000.

V roce 1487 přechází obec do držení kláštera v Krupce, v r. 1610 byla prodána za 5 000 kop Litoměřicím. Od r. 1633 vedla přes Zálezly pěší pošta z Drážďan do Prahy obstarávaná pěšími posly, z nichž jeden bydlel přímo v Zálezlech. Od roku 1652 jezdil posel koňmo a od r. 1752 pošta fungovala již jako vozová po zemské silnici podél Labe. V roce 1787 stálo v obci 72 domů.

Stavba železnice Praha-Drážďany zasáhla do dalšího uspořádání obce a po zahájení provozu v r. 1850 význam obce rychle rostl. Koncem 19. století se Zálezly staly význačným turistickým střediskem a výchozím místem výletů do krásného okolí s dominantou kostelíku sv. Barbory v Dubicích.

Na stráních se pěstovala vinná réva, meruňky a další druhy ovoce, např. hrušky solanky, kterých se každým rokem jen do Německa vyvezlo několik lodí. Velký význam pro obec měl kaolinový lom, který byl zdrojem velmi kvalitních surovin - kaolinu a křemičitého písku - důležitých pro porcelánky, sklárny a papírny. Těžba byla ukončena v r. 1957. V době květů přijížděli do Zálezel návštěvníci až z Drážďan a Berlína.

Pro jedinečně teplou polohu a brzká jara byly Zálezly zvány "Českým Meranem". Po roce 1945 proslula obec pořádáním "Slavností květů" a "Meruňkových slavností" s bohatým kulturním a sportovním programem. Od 60. let se Zálezly stávají rekreační oblastí pro občany nejen krajského města Ústí n. L., ale i měst vzdálenějších. Na okolních stráních vyrostly zahrádkářské kolonie a desítky chat. Pro další rozvoj obce jsou v územním plánu vyčleněny pozemky pro stavbu rodinných domků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sweb.cz/dolni.zalezly/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA