Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrovice

Poloha
Obec Petrovice (německý název Peterswald) leží severně od Ústí nad Labem ve výšce 551 m n. m. (dolní konec obce), na pomezí okresu u státních hranic ČR a SRN. Obcí protéká potok směrem do SRN. Podél něj a podél staré poštovní silnice Nakléřov - státní hranice se rozkládá v délce 7 km. Z hlavní silnice odbočuje v horní části obce důležitá odbočka silnice na Tisou - Libouchec a další na Krásný Les, vedoucí podél státních hranic.

Nejbližší železniční stanice je v Libouchci, ale přibližně stejně daleko je zastávka v Telnici. Vzhledem k značné vzdálenosti železnice byla obec spojena již za předmnichovské republiky autobusovou linkou s Chabařovicemi a Libouchcem (linka Chabařovice-Telnice-Nakléřov-Petrovice- Libouchec), za okupace pak další autobusovou linkou s Drážďanami.

Historie
Pošta bývala vždy v místě. V minulosti byla petrovická pošta důležitou stanicí na staré poštovní cestě Praha-Drážďany. Tato poštovní linka fungovala pravidelně od roku 1625, nejprve jako pěší, od roku 1652 jako jízdní a konečně od roku 1752 jako povozová. Od roku 1827 jezdila přes Petrovice pravidelně 2x týdně (mimo normální) ještě rychlá pošta. Pro poštovní účely držel poštmistr 36 koní. V obci bylo mimo to ještě několik soukromých povozníků, kteří chovali rovněž 30 až 40 koní.

Fara a škola byly rovněž v místě (škola jedna z nejstarších v okrese, založená v roce 1577). Před rokem 1848 patřila obec k panství Krásný Les, jehož posledním feudálním vlastníkem byl obchodník a továrník Antonín Balle. Od roku 1849 do roku 1855 byly Petrovice součástí soudního okresu Chabařovice a politického okresu Ústí nad Labem.

V létech 1855 až 1868 patřily pod smíšený okresní úřad Chabařovice a od roku 1868 do roku 1938 opět k soudnímu okresu Chabařovice a politickému okresu Ústí nad Labem. V době předmnichovské republiky se Petrovice snažily odtrhnout se od okresní soudní a politické správy v Ústí nad Labem a vytvořit vlastní soudní a politický okres, který by spravoval horské obce v Krušných horách. Tato snaha vyšla naprázdno. Co do velikosti a počtu obyvatelstva byly Petrovice dlouho největší obcí okresu Ústí nad Labem.

Ve starších dobách, vzhledem ke své poloze na vysoce frekventované cestě, často utrpěly válečnými událostmi, obzvláště za Třicetileté a Sedmileté války. V roce 1654 zde stálo 91 domů, avšak z toho jich bylo 28 pustých. Nebývalý vzrůst zaznamenala obec v dalších sto letech. V roce 1787 měla již 287 domů. V roce 1833 zde stálo 375 domů a žilo 2242 obyvatel. Petrovice, což je pozoruhodné, byly tehdy větší než samo Ústí nad Labe,, které mělo jenom 321 domů a 1 759 obyvatel. Obec rostla až do roku 1945, kdy měla 521 domů a obyvatel 2 429.

Obyvatelstvo bylo vesměs německé národnosti. Za předmnichovské republiky se zde objevilo několik českých rodin. Sloužili zde čeští četníci a příslušníci finanční stráže, kteří konali službu na hranicích a na místní celní stanici. Jejich pobyt zde byl vesměs jenom přechodný. Domácí obyvatelstvo pracovalo částečně v zemědělství a zabývalo se též výnosným chovem dobytka. Značná část občanů však nalézala obživu v průmyslu jak domácím, tak i v továrnách. Poměr osob zaměstnaných v zemědělství a průmyslu byl v roce 1945 asi 1:3. V Petrovicích se snad již v roce 1720 "po domácku" a v manufakturách vyráběly přezky a spony. Kromě toho zde domácím způsobem pracovalo mnoho tkalců. Tato drobná výroba se zde udržela i když v pozdější době vyrostla továrna na malé kovové zboží a obzvláště úspěšná výroba kovových knoflíků (i pro export).

Politická situace zde bývala vždy velmi složitá. Vedle pokrokových tendencí dělnictva se zde uplatňovaly i nacionální a později nacistické živly. Měly stálou podporu za blízkými hranicemi, a tak si lidé s pokrokovým smýšlením museli dávat pozor. Místní nacisté byli velmi drzí a aktivní. Obec byla okupanty obsazena již 3. října 1938 za jásotu většiny místních obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecpetrovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA