Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tisá

Obec Tisá je bránou k romantickému kraji Labských pískovců. V centru obce návštěvníky přivítá pozdně barokní kostel sv. Anny, od kterého vede přímá cesta do Tiských stěn. Zavede nás do fantastického skalního města s mnoha bizarními pískovcovými útvary. Až do začátku dvacátých let 20. století byl do skal zakázán přístup bez místního průvodce.

Dnes je celá oblast rájem turistů i horolezců, pro které je zde 113 registrovaných lezeckých cest. Vedle Malých a Velkých stěn se severně od Tisé nalézají méně navštěvovaná skalní města - Ostrovské a Rájecké skály. Tisá se nachází v chráněné krajinné oblasti " Labské pískovce" 20 km od krajského města Ústí nad Labem a 5 km od obce Petrovice, kde je hraniční přechod do SRN. Obec leží v Děčínských stěnách, známých jako Českosaské Švýcarsko, ve výšce 550 m.

Největší počet byl zaznamenán v roce 1930, kdy bylo v Tisé 2146, v Rájci 279 a v Ostrově 230 obyvatel. Po roce 1945 počet postupně klesal na nynějších 670 trvale bydlících. Ostrov a Rájec, vzdálené 6 a 3 km, jsou využívány především chalupáři a chataři. V Tisé je budova obecního úřadu, mateřská škola, základní škola, zvláštní internátní škola, kino, samoobsluha, průmyslová prodejna, kadeřnictví, ovoce-zelenina, řeznictví, pošta, novinový stánek, telefonní budky, lyžařský vlek, školní hřiště, na kterém přistává vrtulník v případě úrazu a kostel sv. Anny. Ten byl založen v roce 1786. Jeho venkovní oprava byla provedena v roce 1993-94 nová šindelová střecha a fasáda na náklady obce. Vnitřní rekonstrukci prováděla církev.

V současné době je velký zájem o výstavbu rodinných domků k trvalému bydlení. Přispívá k tomu jistě krásná okolní příroda se skalním městem, které obec udržuje - úprava cest, značení skal atd. Po roce 1990 zde vzniklo 5 soukromých firem výrobního charakteru, 11 restaurací, penzionů a hotelů. Je to asi 120 pracovních míst pro naše občany. Dopravní spojení je zde vyhovující. ČSAD Ústí n. L. zajištuje 11 autobusových linek. Tisá je obec německého typu se zástavbou podél hlavní komunikace, s domy roztroušenými v lukách na poměrně rozlehlém katastru 1186 ha. Stavební fond je různorodý. Domy hrázděné staré více jak 100 let, vily bývalých továrníků, domy z nedávné minulosti, několik panelových domů až po současné rodinné domky. Byly vybudovány 2 čistírny odpadních vod- vzhledem k charakteru obce, část kanalizace a vodovodu. Provedla se kabelizace elektrického a telefonního vedení.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce je součástí rozsáhlé pískovcové tabule, vzniklé asi před 90 miliony let v křídovém období druhohor. Po ústupu moře, které se zde v té době rozkládalo, zde zůstaly vrstvy usazených pískovců, zpevněných nejrůznějšími tmely. Postupem doby došlo pohyby zemské půdy k popraskání těchto sedimentů. Postupné zvětrávání, eroze, působení vody a odnosy materiálů daly vzniknout bohatě členěné krajině s hlubokými kaňony se svislými stěnami s bohatou modelací.

Nejzápadnější součástí Labských pískovců jsou Tiské stěny, pojmenované podle obce Tisá. Nad severním okrajem této obce se zvedá mohutná až 70 metrů vysoká hradba stěn. V nejvyšším bodě dosahují skály až 613 metrů n. m. a v délce necelého kilometru směřují k východu, kde končí u Turistické chaty. Setkáváme se zde se všemi formami pískovcových skal. Jsou zde mohutné stěny i jednotlivé izolované věže a štíhlé jehly. Ty horolezcům, vyznavačům skalního lezení, nabízejí množství výstupů od lehkého až po nejvyšší stupně obtížnosti. Skupiny věžovitých forem jsou podobny hradním baštám- hradům. Mezi nimi procházejí úzké soutěsky se svislými stěnami, jsou tu i divoké rokle a strže. Místy vznikla zřícením skal balvanitá moře s balvany úctyhodných rozměrů.

Vchodem do Tiských stěn je skalní náměstí, ze kterého vycházejí dvě značené stezky. Vlevo k západu menší okruh do Malých Tiských stěn, který se od severu vrací zpět. Vpravo k východu vychází trasa Velkými Tiskými stěnami. Od skalního náměstí vede červeně značená turistická cesta po horním okraji stěn nad údolím a obcí Tisá s výhledy k jihu až na Českéstředohoří. Od Turistické chaty pokračuje do Ostrova a dovede nás až na vrchol Děčínského Sněžníku 726 m, kde stojí 30 metrů vysoká kamenná vyhlídková věž postavená v roce 1864. Červeně značená turistická cesta končí až v Děčíně. Celková délka trasy je 19 km.

Severozápadně navazují na Tiské stěny u obce Rájec, která je místní částí Tisé, takzvané Rájecké skály. Tvoří je masiv tvrdého pískovce se skalními věžemi. Severní část se nazývá Ptačí stěny, k jihu pokračují skály Rájeckým údolím. Severovýchodně od Tisé leží pohraniční ves Ostrov (místní součást Tisé), kterou obklopují Ostrovské skály. Stěny a věže vysoké až 20 metrů jsou z velmi tvrdého pískovce a jsou proto vyhledávány horolezci. Tiskými stěnami procházejí také dva značené cyklistické okruhy, které dále pokračují až na Děčínský Sněžník. V těsné blízkosti obce je v zimních měsících v provozu 500 metrů dlouhý lyžařský vlek. Obec Tisá leží ve výšce 550 metrů n. m. a má 670 stálých obyvatel. Pro návštěvníky Tiských stěn jsou v hlavní turistické sezóně v obci a nejbližším okolí připraveny ubytovací kapacity s přibližně 400 lůžky.

Do okresních měst Ústí n. L. a Děčína vzdálených 20 km, je pravidelné autobusové spojení. Hraniční přechod Petrovice - Bahratal je od Tisé vzdálen 6 km.

V roce 1996 byla dokončena výstavba 6 bytů z půdních prostor a 3 z nich byly přiděleny učitelům. Vzhledem k tomu, že od 1. 9. 1996 je zavedena povinná devítiletá školní docházka a do naší školy dojíždí 30 žáků ze sousedních Petrovic, nestačila už stávající kapacita školy, byla proto v dubnu 1996 zahájena nástavba 2 tříd, kde mimo jiné byla zavedena na náklady obce počítačová učebna - 7 počítačů.

Tisou s okolními obcemi navštíví ročně desetitisíce našich i zahraničních turistů. Jim by mělo pomoci v rozšiřování znalostí o přírodě, historii a životě našich obcí nově upravené informační středisko v budově Obecního úřadu v Tisé.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.tisa.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA