Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malečov

Současnost
Kraj Malečovska, tedy obec Malečov a její části se nacházejí v malebné krajině Českého středohoří. Je také často nazýván prahem k "Portě Bohemice" (Porta Bohemica - brána Čech).

Malečov má dnes 10 částí, k nimž patří: Malečov, Březí, Čeřeniště, Horní Zálezly, Němčí, Pohoří, Proboštov, Rýdeč, Řetouň a také Babiny I., které bývaly kdysi osídlenou části obce, dnes však k Malečovu patří pouze jako katastrální území. Za zmínku jistě stojí i kdysi bývalá část obce "Tašov", která se po roce 1994 osamostatnila a stala se tak samostatnou obcí v ústeckém kraji.

Dnes žije na Malečovsku 600 obyvatel. Jsou zde i restaurace, koloniály, škola, pošta i obecní úřad v Malečově. Obec je připojena na kanalizaci s ČOV, vodovod a byla zde provedena také plynofikace. Zdravotnické zařízení tu bohužel k dispozici místním občanům není, vzhledem k pravidelným autobusovým spojům do nedalekého Ústí nad Labem. Pokud budete projíždět místním krajem, ať již autem, na kole nebo pěšky - zastavte se a poznávejte zdejší krásy Českého středohoří, Malečovska v jakémkoliv ročním období.

Turistické zajímavosti

Vyhlídková rozhledna Varhošť
Nachází 15 km od Ústí nad Labem a asi 5 km kilometrů od obce směrem Rýdeč - Čeřeniště. Od Ústí nad Labem přes Sebuzín, Hlinná, Kundratice. Auto můžete nechat na parkovišti u silnice nad Kundraticemi. Po půl kilometru vás na vrchol při převýšení 100 metrů dovede žlutá značka. I když není Varhošť nejvyšším kopcem v okolí, je z jeho rozhledny překrásný výhled.

Hrad Střekov
Je jednou z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v České republice. Patří k našim nejromantičtějším hradům. Za tento přívlastek vděčí především své poloze na strmém skalním ostrohu nad řekou Labe. Jeho silueta je již po staletí symbolem města Ústí nad Labem.

První zmínky o hradu jsou z roku 1319. Tehdy se český král Jan Lucemburský rozhodl postavit nad řekou Labe strážní stanici, která by zajišťovala bezpečnost labské plavby. Protože však neměl dostatečné množství finančních prostředků, dal pozemky a skálu v léno bohatému pražskému měšťanovi Peškovi z Veitmile s podmínkou, že na skále vystaví hrad na vlastní náklady a král mu jej poté daruje i s dědičnými právy. Hrad měl být i celní stanicí, která zde dříve skutečně byla. Pešek začal se stavbou a dokončil pouze tzv. Velké stavení, dvoupatrovou budovu, která byla dlouho jednou z nejobývanějších částí hradu.

Historie


Za název obce Malečov může pochybení písařů. Tvoření názvů obcí v Čechách i kdekoliv jinde mělo vždy svá pravidla. Někdy se však do pravidel vloudila chyba a název místa vypadá zcela jinak, než by se při přirozeném jazykovém vývoji předpokládalo.

Příkladem může být třeba Malečov, malá obec asi šest kilometrů jihovýchodně od Ústí nad Labem. Pravděpodobně v 15. století se totiž panští písaři zřejmě spletli a v některých důležitých listinách špatně napsali dosavadní jméno vsi, které bylo Malšov. Z tohoto tvaru také povstalo v historii pro obec užívané německé jméno Malschen. Chybu v přepisu potvrzuje i jazykovědec Antonín Profous. Ve své publikaci pak uvádí ještě názvy, které jsou Malečovu podobné - Malčín a Maleč či Malče. Jména vsí však vznikla z osobních jmen Malice v prvním případě, a ve druhém a třetím podle názvu hory Malče. Jméno Malešov (Malšov) naopak pochází od osobního jména Maleš případně Malech. Malešov by pak znamenalo Malešův dvůr. Uvedené osobní jméno bylo v minulosti velmi užívané, svědčí o tom i to, že máme Malešín (Malechův či Malešův dvůr), Malešice (ves, již obývali Malešovi lidé) a v Čechách má jedna obec také jméno Maleš (název vznikl podle Profouse zkomolením jména Malechov).

Zápisů o Malečově z historie je dost. Už v roce 1057 je v soupisu vsí kolem Litoměřic uváděn Malsov a ze stejného roku je zmínka o Malseu. Roku 1197 písaři jméno zapisovali jako Malessov, o dvě století později se název psal jako Malessow. Roku 1456 se poprvé objevil Malečov. V 17. století se zapisoval Maliczow, vedle toho se už ale užíval německý tvar Malschen. To bylo s Malečovem také oficiální jméno obce od roku 1854.

Ves měla podobný osud jako mnohé další obce na Ústecku a Děčínsku. Po střídání vlastníků v předchozích stoletích ji získali v roce 1548 Salhausenové, bohatý saský rod, který měl v kraji ohromný majetek. Později ves spadala pod Ploskovice, aby ji nakonec, jako poslední majitel, vlastnil císař Ferdinand I.

Dnes je v Malečově obecní úřad, který spravuje i nedaleké Březí, Pohoří, Čeřeniště, Proboštov a Rýdeč. Žije tu 268 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.malecovsko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA