Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benešov

Historie
První doložený zápis o Benešově pochází z roku 1362, obec je rovněž zanesena na mapě Moravy a Slezska ze 14. století.

V oblasti, ve které se nachází, se rozkládaly hluboké a nepřístupné lesy. Roku 1078 daroval vévoda Ota I. toto území premonstránskému klášteru Hradisko u Olomouce. Opat kláštera povolal z Německa sklářské odborníky a ti v místě, kde je dnes Pavlovský dvůr, založili skelnou huť. Pro skláře postavili vesnici Benýšku, jak dokládá nápis na Pavlovském dvoře. Vesnice později zanikla.

Benešov vznikl jako tvrz nebo zemanství s hospodářským dvorem. V roce 1610 měla obec již dvacet stavení a svoji pečeť s běžícím jelenem. Po zrušení hradišťského kláštera byl vytvořen náboženský fond a z jeho výnosu byl na místě tvrze postaven kostel vysvěcený 11. listopadu 1787.

Současnost
Obec Benešov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Blansko, v blízkosti městečka Boskovice v jedinečné lokalitě Drahanské vrchoviny. V nadmořské výšce přibližně 650 m.n.m. se zde ve zdravém horském vzduchu během roku vystřídají horké letní dny a v zimě třeskuté mrazy s vysokými závějemi sněhu.

Turistické zajímavosti
Obec leží v krajinářsky zajímavém parku Řehořkovo Kořenecko, mezi vrcholy Paprčem (721 m.n.m) a Skalkami (735 m.n.m). V katastru obce se nachází přírodní rezervace Pavlovské mokřady a přírodní památka Horní Bělá.

Kostel a litinový kříž
před kostelem jsou chráněny jako kulturní památky. Východní část obce tvoří místní část Pavlov založená v roce 1755 zároveň se dvorem u rybníka. Dvůr sloužil jako poboční sídlo kláštera hradišťského. Na Pavlově byla v roce 1994 postavena a vysvěcena kaple.

Pavlovská kaple
O znovuobnovení Pavlovské kaple (na původní kapličku v podobě zvonice se v r. 1947 převrátil strom zasažený bleskem) se nejvíce zasloužil p. Veselý Oldřich z Pavlova č.p. 233, který se ujal výzvy faráře Kozára (nyní farnost Sloup) na znovuobnovení Pavlovské kaple. 5. července 1993 se sešlo 32 občanů a chalupářů v době manželů Marešových, Benešov - Pavlov č. 218, kde se o stavbě kaple definitivně rozhodlo. Pozemek darovala rodina Šmídova, Benešov - Pavlov č. 217, v rámci Benešovské farnosti se uskutečnila sbírka, jejíž výtěžek činil 56 000 Kč. Na vlastní stavbu věnovalo ZD Sloup 25q vápna, 4000 ks cihel věnoval p. Mensdorff Pauilly z Boskovic. 12. března 1994 byly vyhloubeny a vyplněny základy stavby. Díky obětavosti, štědrosti a velikému pracovnímu úsilí pavlovských občanů a ostatních farníků byly veškeré práce počátkem září r. 1994 dokončeny a 17.9. za účasti kněží, věřících a občanů byla kaplička slavnostně zasvěcena bolestné Panně Marii.

Kostel Povýšení Sv. Kříže
Kostel se začal stavět v místě bývalého dvora r. 1786 společně se školou a farou. Vlastnímu počátku stavby předcházelo splnění podmínky - složení hotovosti 300 zlatých na arcibiskupství v Olomouci, kteroužto uhradila obec.

Stavba se stavěla v renesančním slohu. Délka byla 16 sáhů, šířka 10 sáhů a výška 5 sáhů. Apsida presbytáře (půdorys základu) měla tvar mnohoúhelníku, nad hlavním vchodem byla rovněž s kůrem. Kostel měl jednolodní provedení s rovným dřevěným stropem, 5 okny a 5 dřevěnými oltáři (1 oltář hlavní a 4 boční v místech oken). Střecha byla šindelová a ve věži 3 zvony. Kostel posvětil 11.11. 1787 (na svátek sv. Martina) děkan boskovický p. Vincenc Merta a prvním farářem byl Fabián Tomáš Šmíd.
V tomto stavu kostel nezústal dlouho. Dřevěný strop byl proveden ze Foto oltáře syrového dřeva a to podlehlo skáze natolik, že už v r. 1791 (tj. za 4 roky) hrozil strop zřícením a proto bylo rozhodnuto, že bude stržen a postaven strop klenutý po vzoru kostela v Brodku u Konice. Pro zakotvení klenby byly postaveny opěrné pilíře a stěny staženy železnými hangry, neboť se začaly rozestupovat stěny a hrozilo zhroucení klenby. Mnohoúhelníková apsida byla vyzděna do oblouku, aby to ladilo s klenbou stropu. Při opravě v r. 1856 se měnil šindel na střeše a v r. 1921 byl nahrazen eternitem, který se vyměnil v r. 1994. Téhož roku se provedla nová elektrická instalace, kostel se vymaloval a zrekonstruovala se sakristie i s nábytkem. Na fasádě se provádí opravy po každých deseti letech. V r. 1998 se měnila střecha věže za měděnou. Do báně byl uložen pamětní zápis, číslo Katolického týdeníku, mince, fotografie kaplí a historie kostela.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.benesov-u-boskovic.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA