Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křtěnov

Obec Křtěnov se nachází na rozhrání Českomoravské vrchoviny nedaleko města Olešnice na Moravě.

Historie
Nejprve je třeba se zmínit o době nejdávnější, protože dosud o vzniku naší obce nebyla vydána žádná zpráva. Nejstarší písemnost je z roku 1447, kdy Jan z Perštejna napsal své manželce Bohunce kromě jiných okolních obcí i naši obec.

Kdy a kým byla naše obec založena neznáme. Ale pan J. Višinka v dějinách Olešnice se domnívá, že jméno Kčenov, Křtěnov a podobně vzniklo podle zakladatele obce a bylo několikrát měněno. Až v roce 1926 bylo Kčenovu nařízeno užívat jméno nynější. Obecní zastupitelstvo protestovalo, chtěli, aby se obec jmenovala Kčenov. Bylo jim však vysvětleno, že Křtěnov je jediné správné pojmenování a proti rozhodnutí není dalšího odvolání. Dále o vzniku Křtěnova pan Višinka nemluví, ale vše se dá pochopit z jeho dalších jistě pravdivých úvah.

Další záznamy o Křtěnově pochází až z doby po 30 leté válce, z roku 1656 až 1678. Jsou to záznamy zapsané hrabětem z Lamberka Fridrichem Kašparem, panujícím na Kunštátě. Byly pořízeny za účelem zavedení a utužení roboty. Uvádí ve Křtěnově 15 poddaných.10 pololáníků, 1 čtvrtláník a 4 podsedníci. V té době už byla naše obec očíslována a čítala asi 24 chalupy. Hospoda č. 21, mlýn č. 22 i mlýn Podhrádský č. 23 byly panské. Počet obyvatel Křtěnova z té doby není znám, ale domníváme se, že jich bylo velmi málo, protože v té době se uvádí ve Křtěnově 3 zemědělské usedlosti pusté - neobydlené. Plné osídlení Křtěnova je až po roku 1680.

Křtěnovská obec vždy žila poklidným a spořádaným životem. Většina obyvatel pracovala v zemědělství a ti co půdu neměli, dělali v lomech a olešnických závodech. Životní úroveň byla poměrně nízká, hlavně v početnějších rodinách. Ale lidé byli spokojení s tím co měli a vzájemně si nezáviděli. Údobí mezi 1. a 2. světovou válkou se vyznačovalo snahou o zvyšování kulturní a životní úrovně. Rok 1938 se vyznačoval odhodláním bránit svou vlast. Taková nálada byla i ve Křtěnově. S násilným nastolením protektorátu nikdo nesouhlasil.

Nastalo období poválečné, rány válečné se rychle hojily a stát začal vzklétat, takže jsme se opětovně zařadili mezi nejvyspělejší v Evropě. Pan Vilém Tocháček byl po válce za svoji statečnost a šlechetnost prezidentem republiky Eduardem Benešem vyznamenán válečným křížem a jeho manželka Anna se stala účastníkem národního boje za osvobození. Jeho jméno je vytesáno na památníku osvobození na nedalekém Hradisku.

Po 40 letech vlády komunistické totality přišla v listopadu 1989 "Sametová revoluce" a jejím největším neštěstím bylo, že byla příliš sametová. V roce 1991 - 1993 došlo k plné rehabilitaci našich občanů. Všem tak bylo učiněno na základě soudního rozhodnutí. V případě bratří Šafaříků byla rehabilitace učiněna na základě obnovy soudního řízení, o které oba požádali po návratu z vězení a stalo se tak až za 28 roků. Ostatní naši občané byli rehabilitováni ze zákona. Agent pomocí něhož byla celá zločinecká akce uskutečněna, byl rehabilitován jen za velezradu. Za pokus o vraždu rehabilitován nebyl, ale jeho dcera byla odškodněna. Z vystěhovaných se do svého domova nevrátil jediný a zůstalo tak, jak určil svým rozhodnutím po soudu v roce 1953 soudruh Hronek. Jeho rozhodnutí stačilo k násilnému vystěhování naprosto nevinných, kterým se nikdo nesnažil trestnou činnost ani prokázat. Přání pana Aloise Šafaříka, které pronesl před svojí smrtí: "Aby se alespoň po mé smrti lidé o olešnickém procesu dověděli pravdu", bylo po velikém úsilí splněno jen částečně. Nezjistilo se jméno toho, kdo proces vykonstruoval, kdo prosadil, že se povede na olešnicku a nebude do něj nikdo z Olešnice zatažen. Jména těch, kteří proces prováděli známa jsou. Předsedající soudu v Olešnici i Brně JUDr. Demczak i prokurátor JUDr. Holubec. Podle vyjádření televize i úřadu pro vyšetřování komunistických zločinů, museli dobře vědět, že soudí naprosto nevinné. Přesto jim navrhovali a udělovali tresty smrti. Oba zločinci, podle televize z prosince 1997 žijí, nic se jim nestalo a už nestane. Naproti tomu všichni odsouzení naši občané dávno nežijí, protože z koncentráků se vraceli s podlomeným zdravím. Své rehabilitace se dočkal pouze Alois Šafařík, Gustav a Vilém Kozlovi a odškodnění nikdo. Žije také tehdejší předseda komunistické strany z Kunic. Který podle scénáře procesu byl navržen na zastřelení, ale byl jen postřelen. Po listopadu 1989 zpomaloval rehabilitaci Krejčího, protože se styděl promluvit pravdu.

Olešnický proces je stále živý. V poslední době o něm mluvila několikrát televize, psaly noviny. Naposledy Literární noviny, v únoru 1998. Otiskly dlouhý článek na titulní a další straně.

Po 45 letech od těchto událostí, soudní lidé nemohou pochopit kam až komunismus došel, že takové zločiny páchal na nevinných občanech svého národa. V našem případě se tak stalo našim dědům a otcům, kteří nenalezli nikde zastání.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.krtenov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA