Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Smržov

Z historie – stáří obce
První zmínka o obci je z roku 1294 a původní název znamenal Smržův dvůr. Svobodný dvůr zde byl již před rokem 1541 – viz darovací listina hraběte z Hardicku Petru Toulovi. Obec Horní Smržov dříve též „Okrouhlý Smržov“ nebo „Hrubý Smržov“ tvořila spolu s Rumberkem a Deštnou léno Olomouckého biskupství a teprve na konci 16. století je připojena k panství Svitavskému. Zmínka o obci Horní Smržov je obsažena v nejstarších knihách lenních a lenního práva biskupství olomouckého, které byly vedeny v letech 1320 až 1325. V tomto období patřila obec Rumberskému statku.

Součastnost
Do roku 1986 patřil Horní Smržov k obci Deštná – Roubanina. Po celá dlouhá léta byla tato část obce opomíjena. V roce 1986 byla Deštná – Roubanina integrována k městu Letovice. Při této příležitosti byl vytvořen na žádost občanů Horního Smržova samostatný občanský výbor. V roce 1990 po sametové revoluci (1989) dezintegruje jako samostatná obec s obecním úřadem, což je v historii obce poprvé.

Obec Horní Smržov je součástí okresu Blansko a je charakterizována jako sídlo místního významu. Obec se nachází na severním okraji okresu (31 km od Blanska), v novém uspořádání je součástí Brněnského – Jihomoravského kraje ( 60 km od Brna), začleněna pod pověřený úřad Letovice ( 11 km). Nadmořská výška obce je 450 m n.m. K obci náleží část Luhy a Draha (místní názvy). Sousedními obcemi jsou západně Roubanina a východně Deštná. Severně pak obec sousedí s osadou Březinka a osadou Horákova Lhotka patřící pod okres Svitavy. Okolní krajina je kopcovitá, nejbližší vrch Kojetina má 586,7 m n.m.. Geomorfologicky náleží katastr do Českomoravské vrchoviny. Dopravně je obec napojena silnicí III. tř. 36829 na rychlostní trasu R 43(Svitavy- Brno).

Turistické zajímavosti

Na podzim loňského roku (2001) byl uvedeny do provozu cyklostezky v severní části Mikroregionu Letovisko s celkovou délkou tras 56 km. Navržené trasy navazují na již vyznačené trasy. Hlavní trasou je trasa 5161, která prochází regionem a vede z Letovic od vlakového nádraží do Skrchova (prozatím není vyznačena) a dále ze Skrchova po méně frekventované silnici (trasa je vedena v pěkném prostředí podél potoka Zavadila) přes Horní Smržov až do Křenova, kde se napojuje na trasu 104.
Trasa 5168 z Chlumu přes Horní Smržov do Horákovy Lhoty a na rozcestí u BUS je trasou, která vede překrásnou přírodou s velkými výhledy, je však náročnější, vzhledem k většímu převýšení a prudšímu stoupání i klesání. Z Letovic je možné se na tuto trasu dostat po vyznačené trase 5164 přes Kladruby, Kochov do Novičí odkud se dá pokračovat asi 1,5 km na Chlum (trasa 5167) a dále již po trase 5168 s možností ukončení cesty v Moravské Chrastové – vlakové nádraží.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA