Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dalovice

Obec Dalovice tvoří v současnosti tři sloučené obce - Dalovice, Všeborovice a Vysoká. Rozkládá se na soutoku Vitického potoka (uváděný také jako Dalovický) s řekou Ohří, která také tvoří jihozápadní hranici s městem Karlovy Vary, v průměrné nadmořské výšce 400 metrů nad mořem. Oblast je uváděna jako mírně teplá, suchá s převážně mírnou zimou.

Archeologickým průzkumem v letech 1938 - 1942 bylo doloženo nepřetržité osídlení místa již od doby kamenné. Hodnotné nálezy jsou nyní uloženy v karlovarském muzeu. Obcí procházela stará obchodní stezka z Německa přes Cheb, Loket, Dalovice do Žatce a dále na Prahu.

Do jedenáctého století stála na návrší v obci dřevěná tvrz, později nahrazena kamennou. Zachovány jsou masivní základy obytné věže na návrší u východní hranice parku. Kruhová vyvýšenina (ohraničená věkovitými duby) o průměru 11m skrývá její zbytky ze žulových a křemencových kamenů spojovaných vřídelním vápencem. Je to jedna z nejstarších památek osídlení na okrese. Po požáru tvrze v 15. stol. již nebyla obnovena a majitelé si postavili nejprve starý zámek (č. p. 1 - nyní Střední zemědělská škola) a v 19. stol. nový pseudorenesanční zámek uprostřed parku.

Historie

Obec je prvně písemně zmiňována v roce 1437, kdy byl majitelem panství Albrecht z Pernštejna. Další majitelé vlastnící současně i Doubí (nyní část Karlových Varů) se poměrně často střídali. Ze známějších rodin jsou to například Anna Ludmila Kolovratová či vdova Marie Benigna Piccolominiová a naposledy Riedlové z Riedelsteinu. Ti založili park, postavili nový zámek a zasloužili se o celkový rozvoj obce. Původně zemědělská obec se po otevření kaolínových a uhelných dolů změnila na průmyslovou. V roce 1804 byla postavena továrna na kameninové, později porcelánové nádobí - světoznámá firma Epiag. Mimo malé firmy byly v obci i cihelna, pivovar, mlýn a pila.

Známé osobnosti

V obci pobývalo několik historicky významných osobností. Císařský vojevůdce Piccolomini, devětkrát navštívil obec J. W. Goethe. Na pobyt ve starém zámku je dochována jeho kresba. V porcelánce si zakoupil jídelní servis a zajímal se o jedinečné křemencové minerály ve Všeborovicích. Básník T. Körner se zde léčil ze zranění z napoleonských válek a napsal zde většinu ve své době známých her a básní. Na památku 100. výročí od jeho smrti byl postaven v parku, kde rád pobýval a tvořil v roce 1914 jeho pomník.

Rokem 1974 měla historie samostatné obce Dalovice skončit. Byla připojena ke K. Varům a sloužila k vymístění pro město nepohodlných podniků a osob. Proto okamžitě po r. 1989 započala iniciativa občanů o osamostatnění, při zachování již oboustranně výhodné spolupráce s městem. To se v r. 1991 podařilo.

Záměrem obce, která má nyní 1 850 obyvatel, je naplnit výhody venkovského příměstského rodinného bydlení se snadnou dosažitelností výhod většího města při únosné míře průmyslové a zemědělské činnosti.

Turistické zajímavosti

Pěší a cykloturistika
Žlutě značená turistická stezka z K. Varů přes Velký Rybník na hřebeny Krušných hor. Neznačená cesta lesem kolem Ohře do lázní Kyselka, do obce Dubiny na řece Ohři (skalky skřítků) a zříceniny hradu Andělská hora s přírodní rezervací Šemnická skála (10 km). Obcí prochází cykotrasa Karlovy Vary - Krušné Hory.

Vodní turistika
Pro vodáky sjíždějící řeku Ohři zajímavá zastávka s možností levného nákupu, občerstvení a přespání.

Jak se dostat do Dalovic


Autem
Z centra Karlových Varů 5 minut jízdy po nové komunikaci - z mimoúrovňové křižovatky dálničního průtahu K.Vary - Praha (E48) a K.Vary - Chomutov (E42) s návazností na 1/13 a 1/25 hraniční přechod ČR Boží Dar - SRN Oberwiesenthal (23km).

Autobusem
K. Vary linka MHD č. 17 od městské tržnice s návazností na všechny linky MHD K.Vary. Zastávka meziměstských spojů K.Vary - Ostrov - lázně Jáchymov - Boží Dar - Vejprty (Klínovec, vrcholy Krušných hor, hraniční přechod SRN).

Vlakem
Zastávka osobních vlaků na hlavní trati Cheb - Karlovy Vary - Chomutov - Praha, odbočka vedlejší trati do rekreační oblasti Velký Rybník a Merklín pod Plešivcem v Krušných Horách.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ou-dalovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA