Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Smolné Pece

Obec Smolné Pece se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský.

Historie obce

Obec Smolné Pece je nejmladší obcí karlovarského regionu. Vznikla v roce 1872. Avšak již  roce 1847 vyšel v Praze a ve Vídni tiskem 15. díl topografie Čech od J. G. Sommera věnovaná Loketskému kraji. Je zde činěna zmínka o vsi Pechöfen (Smolné Pece). Ta byla součástí Hornoblatenského lesního revíru a měla deset domů se 100 obyvateli a farně příslušela k Horní Blatné.

V roce 1931 je zmíněna v Orientačním lexikonu Československé republiky (Pfohl E.,Orientierungs-lexikon der Tschechoslowakische republik, Reichenberg 1931, s. 456). Zde je zmíněn německý název Pechöfen a jeho český ekvivalent Smolné Pece. Ves tehdy příslušela k okresu Nejdek a k soudnímu okresu Horní Blatná, počet 92 obyvatel byl téměř shodný s počtem před zhruba sto lety. V místě byla pošta a železniční zastávka.

Smolné Pece vypovídají o důvodu vzniku místního jména. Nepochybně zde v minulosti byly buď pece, kde se pálením dřeva bez přístupu vzduchu (suchá destilace) smůla vyráběla, či vznikala jako vedlejší produkt při výrobě dřevěného uhlí v milířích. Obyvatelé Smolné Pece se v minulosti živili smolařením – sběrem a potom tavením smůly ve zvláštních „smolných pecích“. Obyvatelé, kteří netavili smůlu, jezdili za prací převážně do Nejdku.

Současnost

Smolné Pece nabízejí příjemné prostředí pro rekreaci a výlety do blízkého okolí. Obec postavila v roce 1976 prodejnu smíšeného zboží a v současné době je zde i v provozu hotel Poseidon a místní hospůdka Smolnička. Trvale zde žije kolem 100 obyvatel. Je zde ovšem mnoho rekreačních chat a chalup. Nově je zde zřízen Babičin dvoreček, kde můžete shlédnout převážně domácí zvířata v příjemném prostředí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.smolnepece.unas.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA