Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoká Pec

Obec Vysoká Pec leží v údolí krásné lesnaté krajiny Krušných hor s nadmořskou výškou kolem 750 m  n. m. Vznikla sloučením dvou obcí, Vysoká Pec a Rudné, které byly do roku 1991 součástí nedalekého města Nejdku.

K obci Vysoká Pec patří také Rudné.

K 1. 1. 2007 měla obec 304 tvale žijících obyvatel. Trvale obydleno bylo 88 domů, dále je v obci 123 rekreačních chat a chalup.

Pro svoji polohu a pěkné prostředí je obec předurčena k letní i zimní rekreaci. Velká část území je přírodním parkem. V roce 1995 byla v části obce vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana vzácných mokřadních rostlin, zejména masožravé rosnatky okrouhlolisté. V roce 1999 byl zaregistrován významný krajinný prvek "Šafránová louka" s výskytem silně ohroženého druhu šafránu bělokvětého.

V obci jsou stále dodržovány tradiční zvyklosti jako velikonoční pomlázka, stavění a kácení máje, mikulášská nadílka, podzimní drakiáda, oslavy Dne dětí atd. Nově vznikla tradice pořádání letní Country sešlosti v pěkném přírodním prostředí Westernového městečka, a to vždy druhou sobotu v červenci. V roce 2002 se konal jubilejní 10. ročník.

Historie


Dějiny Vysoké Pece
jsou výrazně poznamenány hornictvím a hutnictvím. První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1590, ale železná ruda se tu těžila již od 14. století. Vytěžená ruda se tavila ve zdejší vysoké peci (odtud název obce) nebo byla vyvážena do blízkého Saska. V 17. a 18. století se obyvatelstvo živilo vedle upadajícího dolování také krajkářstvím, domácími řemesly, povoznictvím a chovem skotu a koz.

Farně patřila Vysoká Pec k obci Rudné, ve Vysoké Peci byla jen kaplička, jejíž stáří se odhadovalo na 350 let. Největšího rozkvětu dosáhla obec v období let 1900 - 1930. V roce 1930 měla 153 trvale obydlených domů se 787 obyvateli. Po druhé světové válce klesl počet obyvatel na 180 a dále obyvatel ubývalo až do začátku 90. let 20. století, kdy v obci žilo trvale 70 obyvatel.

Dějiny Rudné
Sám název obce dokládá její hornický původ. V Rudném se kromě železné rudy těžil také cín. Písemně je dolování cínu doloženo záznamem z roku 1556. Těžba tohoto kovu zde měla specifický způsob - rýžování. Dokonce i původní německý název "Trinksaifen" vycházel z této činnosti. Je těžko přeložitelný doslova, ale znamenal asi to, že voda používaná při rýžování cínu (saifen - rýžovat), která by měla být znečištěná, zůstávala nadále tak čistá, že mohla sloužit k pití (trink).

Úpadek hornictví po třicetileté válce donutil obyvatele živit se krajkářstvím, paličkováním, výrobou perleťových knoflíků, zemědělstvím a uhlířstvím pro nejdecké hutě. V roce 1784 byl postaven farní kostel Navštívení Panny Marie. Stejně jako Vysoká Pec, dosáhlo Rudné největšího rozkvětu na počátku 20. století, kdy v obci bydlelo až 1610 obyvatel (r. 1910). Do roku 1950 se snížil počet obyvatel na 163 a v roce 1992 měla obec jen 142 obyvatele.

Znak obce

Na zeleném štítě jsou položena zkřížená hornická kladívka - na pravé straně mlátek, na levé straně špičák a uprostřed rýžovací hrábě, nad něž je položena tzv. šlechtická koruna, vše ve zlaté barvě, pouze perly koruny v barvě stříbrné.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vysokapec.eu, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA