Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sadov

Historie
Obec Sadov sestává z částí: Sadov, Bor, Lesov, Podlesí a Stráň. Historie těchto míst je spojena s osidlováním celého karlovarského kraje.

Prvními soustavnými osídlenci kraje byli Slované. Archeologické nálezy pocházejí z 9. století a první písemná zmínka (o Sedlci) je z roku 1086. Ve 13. století dochází k postupné germanizaci oblasti (první kolonizační vlna německá). Vliv Němců byl potlačen během husitských válek. Po jejich skončení však přichází druhá a po skončení třicetileté války třetí kolonizační vlna. Proces germanizace byl v naší oblasti ukončen hromadným odsunem Němců po 2. světové válce (v roce 1930 tvořili Němci 92 % obyvatelstva Karlovarska).

Vývoj osídlování území, na kterém leží naše obec, trvá zhruba 1 000 let. První písemné zmínky o jednotlivých částech obce se objevují až později.

Bor (Haid název odvozen od „ auf der Heide“ – mýtina s vřesem)
První písemné zmínky jsou z roku 1369, kdy byl Bor pod loketským panstvím. V roce 1428 ovládl zdejší území husita Jakoubek z Vřesovic. Později se zde střídali Šlikové, Schoenburgové, Sachsen-Lauenburgové a Bádenští. Do roku 1975 byla obec samostatná, pak byla integrována do Sadova.

Sadov (Sodau pravděpodobně jako „ves nad potokem“)
První zmínky pocházejí z roku 1523. Život v obci ovlivnila především naleziště kaolinu (Zettlitzer Kaolinwerke – Sedlecké kaolinové závody) a uhelné doly Leopold a Frisch Gluck.

Obec byla zprvu samostatná, v letech 1872 až 1913 je vedena pod Podlesím. Průmysl však posílil Sadov natolik, že v roce 1930 je již vedená jako samostatná, aby postupně k sobě integrovala okolní obce.

Lesov (Lessau)
Nejstarší zmínky pocházejí z roku 1523. Původně byl Lesov zemědělský dvůr pod ostrovským panstvím.

Od 18 stol. se západně od obce těžilo hnědé uhlí. Při stavbě železnice byly doly zasypány. V roce 1873 založil Franz Schmidt porcelánku, kterou v roce 1919 převzali jako porcelánku Concordia bratři Lowové. V roce 1927 založil Josef Lenhart další porcelánku Schneider (dnešní vývojový závod). Obec spadala v letech 1872 až 1913 pod Bor. Potom byla samostatná a od roku 1950 je vedena pod Sadovem.

Podlesí (Halmgrun)
První zmínka se objevuje v roce 1557. Od roku 1930 je obec vedena pod Sadovem.

Stráň (Elm) 1785
Sídlo bylo zřejmě založeno na křižovatce odchodní cesty z Ostrova do Radošova. Spadalo pod Šlikovské panství. Původně samostatná obec byla v letech 1960-1970 spravována obcí Bor. V roce 1970 byla spolu s Borem integrována pod Sadov.

Kulturní památky

Bor
Farní kostel sv. Máří Magdalény z r. 1342 
– raně gotický jednolodní kostel s křížovou žebrovou klenbou a gotickými portály.
Vybavení:
- barokní oltář z roku 1770
- boční oltář – Quido Reni 16 stol.
- řezbářské práce – Karel Lorenz 1820
- zvon Gloria. Podle znalce zvonů dr. Gnirse pochází tento zvon, jehož výška a průměr je 0,83 m, z doby před rokem 1400. Srdce zvonu je však označeno číslicemi 999. Lze se jen dohadovat , jestli se jedná o letopočet.

Morový sloup z roku 1829

Lesov

Kaple z roku 1835 
– nenáročná stavba s barokní věžičkou.

Sadov
Barokní kaple z roku 1788 
- s věžičkou a cibulovou střechou. Kapli dal postavit domkář Andreas Funk.

Podlesí
Chebská skříň z roku 1726 
- s vyobrazením kostelů a zámků chebského regionu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sadov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA