Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Teplička

Nejstarší zmínka o obci Teplička pochází již z roku 1475. Obec s pouhými 80 obyvateli leží v překrásném údolí říčky Teplé. Dominantu vesničky tvoří římskokatolická kaplička (1875), která byla v roce 2004 zrekonstruována.

V areálu Radnice najdete širokoúhlé letní kino. V obci je možnost stravování i ubytování, sportovní klub pronajímá tenisový kurt.

Historie
Původní osídlení bylo zřejmě slovanské. Původní název byl pozdější německou kolonizací z konce 12. stol. postupně poněmčován až k německému Tóppeles. První písemná zmínka je r. 1475.

Původně zemědělská osada se postupně rozrostla na obec, která měla v r. 1930 408 obyvatel německé národnosti a 58 domů. V obci do té doby byla řada hospodářských usedlostí a mlýn.

Rozvoj průmyslu koncem 19. století znamenal rozvoj dopravy a v Tepličce výstavbu porcelánky Fríeder a Kčrper. Ta byla po r. 1945 zbořena. Mnoho obyvatel již před r. 1945 docházelo za prací do okolních výrobních center.

Jedním z výsledků II. světové války byl i odsun německého obyvatelstva z pohraničního území bývalých Sudet Došlo tím k zpřetrhání přirozených vazeb člověka a kraje, ve kterém se narodil, žil a pracoval. Většina přistěhovalců prvních osídlovacích vln z Čech, Slovenska, Volyně se s místním drsnějším prostředím nesžila. Řada objektů v tomto období zůstala opuštěná a chátrala.

Po odsunu německého obyvatelstva již nedošlo k obnově zemědělství v předválečném rozsahu. Dosídlenci po r. 1945 částečně navázali na zemědělskou malovýrobu. V r. 1950 bylo založeno místní JZD. V r. 1955 hospodářství prošlo reorganizací pod Státní statek Dalovice a v r. 1962 převedeno hospodářství na Státní statek Slavkov - farma Teplička. Živočišná výroba byla zrušena v souvislosti s vyhlášením ochranného pásma vodního díla Stanovice v r. 1972.

Původní pole i louky na mnoha místech postupně nahrazovala náletová zeleň.

Současnost

V současnosti většina obyvatel dojíždí za prací a pouze několik obyvatel pracuje v zemědělství a lesnictví.

Krásné přírodní prostředí a opuštěnost mnoha stavení bylo důvodem k postupnému narůstání rekreační funkce obce. Ze zchátralých stavení se staly rekreační chalupy a zároveň v 60. až 70. letech došlo k hromadné výstavbě rekreačních chat a zřízení zahrádkářské kolonie. V současnosti je rozvoj obce ovlivněn omezenými vodními zdroji.

Původní zástavba byla hustší. Po r. 1945 bylo několik domů a hospodářských stavení zbořeno. Přesto si Teplická zachovala svůj původní charakter. Pouze novodobá zahrádkářská a chatařská zástavba východního svahu je z architektonického a urbanistického hlediska prvkem rušivým.

Centrum obce bylo a dosud je v levobřežní částí zástavby v prostoru mezí obecním úřadem a kapličkou. Dominantou obce je školní budova převyšující zástavbu západní části obce. Novodobá výstavba rodinných domů od 70. let probíhá v omezeném počtu v pravobřežní části obce spolu s rekreačními objekty individuální rekreace. Stavebně technický stav objektů a památkové hodnocení je dokumentováno v průzkumech a rozborech. Celkové je technický stav většiny obytných objektů dobrý.

V Tepličce není žádná registrovaná kulturní památka.

V současnosti za významné a historicky a stavebně hodnotné objekty lze považovat:
- kapličku z roku 1875 (udržovaná) na pozemku 21/3
- školní budovu (depozitář muzea K.Vary) na pozemku 47
- nádražní budova (udržovaná), dodnes funkční, na pozemku 41
- původní stavba v centru obce na pozemku 2/1. Zděný patrový objekt z konce 19.
století se sedlovou střechou. Dnes obytná budova.
- původní stavba v centru obce na pozemku 16. Přízemní zděná chalupa se sedlovou
střechou s jednostranným přesahem, pravděpodobné hrázděné podkroví
- pomník letce USA sestřeleného ke konci ll. sv. války na okraji lesa východně nad obcí
- pomník pochodu smrtí 1945 (ostatky přeneseny v r. 1947 do Bečova), dnes pouze
kámen s textovou deskou na pozemku 29/2
- obytná budova původní hospodářské usedlostina pozemku 14/1. Zděný patrový
objekt se sedlovou střechou z 2. pol.19 stol. Dnes obytná budova.
- mlýn, východní část Kamenná spodní stavba na pozemku 26/2. Patro smíšené
zdivo, sedlová střecha. Zbytky zastropení mezipatera pracovních plošin. Dnes
v dezolátním stavu.
- zděná původní patrová stavba na pozemku 1/1, dříve ubytovací hostinec. Dnes
hostinec s letním kinem a obecní úřad. Dle zápisů jeden z nejstarších objektů v obci
(hospodářská usedlost s hostincem, rychtář)

Svůj původní vzhled si dodnes ponechala pouze kaplička, školní budova, nádražní budova a objekt na pozemku 2/1. Všechny ostatní stavby jsou poznamenány dobovými přestavbami a úpravami.

Zajímavosti

Obec Teplička se nachází v překrásném údolí říčky Teplé asi 15 km od Karlových Varů na žedlezniční tratí do Mariánských Lázní, která byla zprovozněna v prosinci roku 1898 kdy vládl Rakousku - Uhersku císař František Josef I.

Nejstarší zmínky o vesnici Teplička pochází z roku 1475. Tehdy byla zapslána do urbáře panství Bečov jako poddanská vesnice s názvem "Toppeless". Měla 54 domů a 219 obyvatel. Původní název je český, slovanský podle řeky Teplé.

Od roku 1990 je obec opět samostatná. Má 82 trvale hlášených obyvatel. V letních měsících se jejich počet rozroste cca dvojnásobně o chataře a chalupáře. Pětičlenné zastupitelstvo obnovilo činnost hospůdky pod Radnicí, byly opraveny komunikace a obnoven obecní vodovodní řád. Byla provedena celková rekonstrukce fasády Radnice a veřejného prostranství.

V letošním roce (2004) byla provedena oprava místní kapličky s finanční spoluúčastí Karlovarského kraje.

Obec provozuje širokoúhlé kino s kapacitou 150 diváků, kteréje jediné v širokém okolí. Stará se o udržování tradic jako jsou stavění májky, pálení čarodejnic, dětské dny, Mikuláše a pod.

Sportovní klub, který zde působí od roku 1970, vybudoval víceúčelový areál - sportovní kabiny se šatnami, hřiště na minikopanou a tenisový kurt. Vše slouží široké veřejnosti k rekreačnímu sportování.

Řeka Teplá a místní rybník jsou předurčeny k rybaření, okolní smíšené lesy jsou rájem houbařů.

Velice dobrá dopravní obslužnost po silnici II. tř. K. Vary - Plzeň a již výše zmíněná železnice Karlovy Vary - Mariánské Lázně zabezpečuje spojení s okolními městy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.teplicka.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA