Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bublava

Obec Bublava se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Bublava je typická krušnohorská obec s rozptýlenou zástavbou na velké ploše. Leží v západní části Krušných hor. Na severu a západě hraničí se SRN, svobodným státem Sasko (Sachsen).

Obec leží v nadmořské výšce od 700 do 935 m/m. Podnebí je tu horské, drsnější. Střední roční teplota bývá dlouhodobě + 6 °C a roční srážky 820mm. Z vrcholů, kterými je obec obklopena je nejvyšší Aschberg (Kamenáč) s 935 m/m. Nejvýraznějším vrcholem v okolí je Špičák 995 m/m.

Historie
Obec i potok jí protékající měly v minulosti stejné jméno "Schwaderbach". První písemné doklady o Schwaderbachu jsou z let 1601-02 v kraslické Horní knize. V této knize jsou zmínky o založení dolů v lesích nad Kraslicemi. Při těchto důlních dílech vznikala i osada, která byla základem dnešní Bublavy. Kromě hornictví se část obyvatel zabývala chovem dobytka a zemědělstvím. S rozvojem hornictví se rozšiřuje výroba dřevěného uhlí a povoznictví. Po zániku hornictví se v obci začíná rozvíjet textilní průmysl a výroba hudebních nástrojů.

Největší rozvoj Bublavy nastává po roce 1843, kdy byla vystavěna silnice ze Sokolova do Kraslic. Textilní průmysl se modernizoval a ke konci minulého století se začínají objevovat nové profese, jako je perleťářství, výroba hraček, soustružení z kostí apod. Dalším impulsem pro rozvoj celého okolí byla stavba žel. trati z Kraslic do Sokolova a její rozšíření i na saskou stranu v roce 1886. K neustálému rozvoji obce přispělo zavedení el. proudu ze sousedního Klingenthalu. V roce 1870 bylo v Bublavě 784 domů a 4100 obyvatel. Byly zde dvě školy (dívčí a chlapecká), pošta s telefonem a telegrafem, lékař, zubař, spořitelna, celnice s četnickou stanicí, tiskárna, kostel a byl rozveden el.proud. Kromě domácí výroby tu bylo několik větších továren na textilní zboží, hudební nástroje a závod na výrobu smirkového plátna a injekčních stříkaček.

Bublava byla pro svoji výhodnou polohu, překrásné údolí s dostatkem sněhu, již na začátku 20. století vyhledávaným turistickým centrem.

V době mezi válkami zde bylo 26 hospod a 2 taneční sály. V okolí byly tratě pro běh a sjezdové lyžování a také několik skokanských můstků.

Konec těchto idylických časů pro Bublavu nastal s nástupem Hitlera k moci. Po válce dochází k odsunu většiny obyvatelstva, je zbourána větší část vesnice, hlavně v bezprostřední blízkosti hranice. Z těchto těžkých ran se vesnice již nevzpamatovala. V současné době je osídleno okolo 300 domů s 340 obyvateli a 500 rekreanty. Jediné co zde zůstalo, je překrásná příroda a okolí.

V dnešní uspěchané době Vám blízké i vzdálenější okolí Bublavy nabízí letní i zimní formu aktivního odpočinku nejenom na víkendy, ale i na pobyty dlouhodobější. Nabízíme Vám překvapivě čistou, klidnou a zdravou krajinu, ve které najdete mnoho přírodních zajímavostí a krás. Najdete množství krásných zákoutí pro turistiku s připravenými cestami, cyklotrasami, běžeckými stopami to vše s propojením do sousedního Saska. Budete se moci projet na koni nebo kočárem a máte možnost se aktivně zapojit do farmářského procesu při ustájení koní.

V samém středu Bublavy máte v zimě možnost sjezdového lyžování jak pro začátečníky tak pro pokročilé se třemi vleky a osvětlenou sjezdovkou. To vše při technickém zasněžení s plným vybavením horského střediska (lyžařské školy, půjčovna, servis, občerstvení, snowboard areál.).

K zajímavostem, které stojí za to vidět, patří v nejbližším okolí především Přírodní park Přebuz, jako perla krušnohorské krajiny. Tento park začíná na okraji Bublavy a končí v hlubokých rašeliništích na Rolavě. Pohledy z Komářího vrchu (951 m/m) a již zmíněného Špičáku patří k nezapomenutelným zážitkům.

Soustavy rašelinišť vrchovištního typu na přebuzské planině patří k nejhodnotnějším částem okolní přírody.

Čedičové varhany u nedaleké Rotavy jsou přírodní památkou. Z dvanáctimetrových vějířovitě rozložených hranolů vulkánového typu je možné přehlédnout nádherné panorama Krušných hor. Obdobná lokalita Vysoký kámen u Počátek je zajímavá především pro horolezce, ale i pro čarokrásné pohledy směrem na Český les a do sousedního Saska.

Lesy v okolí Bublavy nabízí pro milovníky lesních plodů nepřeberné možnosti jejich sběru. A pokud Vám naše okolí nebude stačit, máte možnost navštívit nedaleké Karlovy Vary a celý lázeňský trojúhelník nebo hrad Loket. Přeshraniční turistickou stezkou můžete navštívit také sousední Sasko.

Pamětihodnosti
•    Pomník obětem fašismu

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecbublava.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA