Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krásno

Město Krásno leží v nadmořské výšce 640 - 730 m n. m.

Katastrální území:
Krásno nad Teplou, Háje nad Teplou, Dolní Hluboká, Milešov.

Historie
Město vzniklo v místě původní hornické osady Drei Linden. První zmínka o Krásnu je z roku 1241 v kronice anglického kronikáře Bartholomea Angelica. V roce 1355 bylo Krásno povýšeno na městečko a byly mu uděleny horní svobody a práva pro doly a rýžoviště cínu.

Za Pluhů z Rabštejna se stalo v roce 1529 horním městem. V Krásně se nacházely přední cínové doly v Evropě. Král Ferdinand I. povýšil majestátem 1.září 1547 město na královské horní město a zároveň mu udělil městský znak. Již koncem 16.století město zažívá první pokles produkce cínu a přestože zaznamenala ještě několik vzrůstů, nastává v 19.století úpadek cínařství a rozvoj výroby porcelánu. V roce 1848 při požáru města shořely s většinou města i veškeré památky.

Po roce 1945, po odsunu německého obyvatelstva, nástupu komunismu a dočasném uzavření Slavkovského lesa kvůli zřízení vojenského prostoru přišla devastace obce. Počet obyvatel poklesl na čtvrtinu a počet domů na třetinu předválečného stavu. Ve 20.století se zde těžily kromě cínových i wolframové a uranové rudy a živce.

Muzea
•    Hornické muzeum Krásno – Cínová ulice 408

Pamětihodnosti
•    Zvonice na hřbitově
•    Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na náměstí
•    Smírčí kříž
•    Radnice
•    Důl Vilém (Ďuriš)
•    Rozhledna na Krásenském vrchu

Výlety do okolí

Horní Slavkov
Město se slavnou minulostí, spojenou s těžbou cínu. Od roku 1547 byl Horní Slavkov městem královským. Po úpadku dolování nastoupila výroba porcelánu – již roku 1792 tady zahájila provoz první porcelánka v Čechách. Z historické části (většinou zlikvidované) se dochoval gotický kostel sv.Jiří ze 14.stol. nově postavený kolem roku 1520 a zbarokizovaný v 18.stol., barokní špitální kostel sv.Anny z roku 1728 a několik starších domů – v Pluhově (čp.497 z let 1510-12) byla otevřena stálá expozice.

Loket
Městská památková rezervace s dominantou královského hradu z roku 1230 na místě staršího slovanského hradiště. Za Václava IV. patřil hrad k nejpevnějším ve střední Evropě. Podhradí poprvé připomínané r. 1288, bylo v r. 1337 povýšeno na královské horní město. V roce 1815 zahájila provoz porcelánka, jedna z nejvýznamnějších v tehdejším mocnářství. V r. 1822 byly v hradním areálu zřízena státní věznice, v r. 1948 byl hrad zpřístupněn veřejnosti jako muzeum porcelánu, dnes tady nejdeme i expozici strašidel s dalšími zajímavostmi. Dominující stavbou hradního areálu je hranolová románská věž, dále vidíme purkrabství, hejtmanství, dvoukřídlý palác a opevnění s baštami. Z městského opevnění se dochovaly čtyři bašty a dvě věže, zajímavé jsou městské domy s gotickými a renesančními prvky, radnice je barokní z roku 1686, pozdně gotický kostel sv.Václava z r. 1476 (barokně přestavený v 18. stol.), barokní kaple sv.Anny z r. 1745.

Sokolov
Původní osada při královské obchodní cestě byla již r.1315 povýšena na město, do r.1948 nazývané Falknov. V okolí se pěstoval chmel, na přelomu 19. a 20.stol. musely chmelnice ustoupit těžbě uhlí. Nejvýznamnější památkou je renesanční a raně barokní zámek, postavený na místě původní tvrze a vodního hrádku, empírově upravený r.1805, kulturní centrum města a sídlo muzea zaměřeného na historii regionu a hlavně hornictví. Na náměstí stojí raně barokní kostel svatého Jakuba z let 1632-1634. Raně barokní klášterní kostel sv.Antonína Paudánského pochází z let 1663-67. Dochovali se i zbytky hradeb ze 16.století, raně renesanční radnice z roku 1540.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesto-krasno.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA