Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oloví

Obec Oloví leží na rozhraní Krušných hor a Smrčin na obou březích říčky Svatavy, na cestě mezi Sokolovem a Kraslicemi. V obci žije v současné době kolem 1900 stalých obyvatel. V obci se nachází základní škola a mateřská školka, jejichž zřizovatelem je obec. Na programu obce je zrekonstruovat dům s pečovatelskou službou pro starší občany, který má 7 bytových jednotek. Postupně od roku 1991 do roku 2002 se obec plynofikovala. Obec má veřejnou vodovodní a kanalizační síť. V letech 2005 - 2006 chce obec dokončit kanalizaci v obci. Čištění odpadních vod zajišťují tři čističky.

Obec Oloví má dvě panelová sídliště s 369 byty. Na obou sídlištích provedla obec výměnu centrálních teplovodů a rozvodů teplé a studené vody v bytech. V části Hory proběhla rozsáhlá rekonstrukce starších domů, čímž obec získala 46 bytů I. kategorie. V roce 2002 začala obec také s výměnou starých dřevěných oken na sídlišti Hory za okna plastová, tato výměna by měla být dokončena v roce 2005. Ve dvou lokalitách byly vybudovány inženýrské sítě pro zástavbu asi dvaceti rodiných domů.

Pro příznivce sportu je v obci k dispozici fotbalový stadion s travnatým povrchem, volejbalové a tenisové kurty. V obci je registrované mužstvo volejbalové a mužstvo kopané. V roce 2005 by měla být v obci dokončena výstavba dětského hřiště na sídlišti Hory, s kterou se začalo již na podzim roku 2004. Hřiště v horním Oloví by se mělo stavět v roce 2005. Obec provozuje v obecním kulturním středisku knihovnu, která je pro občany k dispozici dvakrát týdně.

V obci se nachází osm menších obchodů se smíšeným zbožím a zrekonstruovaná prodejna masa a uzenin. Návštěvníci obce mohou navštívit jednu ze čtyř restaurací nebo nově otevřené bistro. Restaurace Kuželna provozuje mimo pohostinské činnosti ještě posilovnu a můžete si zde zahrát kuželky. V obci se můžete také ubytovat v jednom ze tří penzionů. V obci je od května 2003 také otevřena benzinová pumpa. Obcí prochází železniční trať Sokolov - Kraslice, která byla postavena roku 1875. V současné době trať provozuje firma Viamont, ta se velkou měrou zasloužila o to, že je trať průjezdná až do SRN.

V obci na nám. Horním se nachází kostel sv. Michaela Archanděla, který byl vysvěcen 29. 9. 1902. Areál kostel byl v roce 2000 vyhlášen za kulturní památku. V roce 2004 byly zahájeny práce týkající se opravy střechy kostela. V katastru obce se dále nachází překrásná kaplička, ležící nedaleko Šibeničního vrchu, která byla opravena svépomocně občany Oloví - Olovským okrašlovacím spolkem - a v roce 2000 vysvěcena. Při té příležitosti byla po dlouhých letech v kapličce sloužena opět bohoslužba.

Olovský okrašlovací spolek začal v roce 2004 ještě s rekonstrukcí kaple sv. Petra. Do nedávné doby se v obci v závodě Glaverbel vyrábělo tažené ploché sklo. V letech 2000 až 2002 prošel závod rozsáhlou rekonstrukcí. Více jak polovina provozovny byla zbourána a místo ní vyrostly nové haly, kde se v současné době sklo pouze zpracovává. Firmy Glaverbel a Mirokar zaměstnávají většinu obyvatel v obci. Dále nemalou měrou přispívají k zaměstnanosti firmy Sandra a Hynek - výroba obrázkových rámečků. Obec Oloví má své zdravotní středisko, kde provozují soukromou praxi praktický lékař, zubní lékař a dětský lékař. Ten ordinuje v obci narozdíl od ostatních pouze třikrát týdně.

Obcí prochází překrásné cyklotrasy a turistické stezky, které jsou jako stvořené pro letní i zimní turistiku v krásné přírodě Krušných hor. Zveme všechny příznivce hornaté přírody na návštěvu naší obce a jejího okolí.

Historie
Jak můžeme vyvodit již z názvu, bylo město spjato s těžbou olova. To se zde těžilo zřejmě již v polovině 14. století, ale snad v roce 1519, jak odvozujeme z letopočtu na pečeti používané Olovím v 18. století, zde vysadil Štěpán Šlik, vlastnící Jáchymov, městečko. V roce 1523 mu však zcela jistě udělil zvláštní privilegium. Oloví začalo vést v roce 1524 horní knihu a nejpozději v polovině 16. století mělo vlastní pečeť a znak. V roce 1558 dostalo Oloví od Ferdinanda I. horní právo a roku 1561 je povýšil týž panovník na královské horní město, což v roce 15810 znovu potvrdil i Rudolf II. Ten udělil městu ještě roku 1594 právo na polepšený znak a pečetění červeným voskem. Na pahorku nad údolím Svatavy tak vyrostlo město, které mělo obdélné náměstí s kostelem uprostřed. Jestliže v polovině 17. století v něm bylo 65 domů, tak o dvě stě let později jich v Oloví stálo 168 a v nich žilo přes tisíc obyvatel.

Když byly ve druhé polovině 19. století zdejší olověné doly opuštěny, vytvářel se v Oloví průmysl. Na počátku devadesátých let zde založila První česká společnost pro sklářský průmysl velkou továrnu na výrobu tabulového skla a zrcadel. Již před první světovou válkou se sklárna zaměřila na vývoz a za předmnichovské republiky v ní pracovalo přes 1200 zaměstnanců. Větších rozměrů dosáhla v Oloví i výroba perleťových knoflíků, hudebních nástrojů a hraček. Známější byla i výroba paličkovaných i šitých krajek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vitejte.cz/objekt.php?oid=1780&j=cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA