Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přehrada Souš

V samém srdci Jizerských hor se v těsném sousedství nachází dvě přehrady, z nichž každá měla jiný osud a jinak se podepsala do dějin kraje. Řeč je o přehradě Souš a nádrži Bílá Desná. V prvním případě se jedná o stále funkční vodní dílo.

Historie budování údolních nádrží v povodí Jizery se datují od povodně v roce 1897, kdy bylo rozhodnuto vybudovat systém retenčních nádrží s úkolem chránit oblast pod Jizerskými horami před povodněmi. Kolaudace proběhla 18. listopadu 1915 současně s kolaudací přehrady na Bílé Desné. Již brzy se však osudy obou vodních děl zcela zásadním způsobem rozešli.
Pokud náš výlet zahájíme právě u nádrže Souš, uvidíme poklidnou rozlehlou vodní hladinu a naší pozornosti jistě neujdou všudypřítomné cedulky podél pobřeží upozorňující, že „vstup k přehradě je zakázán.“ Od roku 1974 totiž nádrž slouží jako zásobárna pitné vody pro Jablonecko a Liberec.

V květnu 1996 byl do Soušské přehrady vysazen plůdek sivena amerického. Tento druh je velmi odolný vůči zdejšímu kyselému prostředí. Ryby se zde zatím drží a lze je spatřit i na přítocích do přehrady. Jejich přežití závisí na kyselosti vod v přehradě. Nejen kvůli tomu je Soušská přehrada každé jaro uměle vápněna.

Nádrž Bílá Desná - známa jako Protržená přehrada - měla jiný osud.

Turisticky je přehrada dosažitelná jak pěšky, tak na kole či v zimě na běžkách.

Článek byl zobrazen 650 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA