Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová Ves

Obec vznikala pravděpodobně postupným osídlováním území podél říčky Jeřice, která protéká obcí a v Chrastavě se vlévá do Nisy.

Historie

První písemné zmínky o obci jsou kolem roku 1454, kdy je zmiňován NYWENSDORF. To bylo za vlády Bibersteinů, kteří vlastnili Frýdlantské panství. V té době byl v obci postaven zámeček - panský statek, který byl sídlem bibersteinského leníka Heinricha von Kyaw. Roku 1498 koupil zámeček Heinz von Schwanitz a Schwanitzové byly vlastníky až do r. 1595, kdy zámeček koupila Kateřina z Redernů.

Po bitvě na Bílé Hoře v r. 1620 připadl majetek za zásluhy Albrechtu z Valdštejna. Po Albrechtu z Valdštejna, který zámeček prodal Jakubu Heisternovi se vystřídalo několik majitelů až v roce 1712 Johann Joachim Pachta zámeček prodal Václavu Gallasovi a Nová Ves byla připojena k libereckému panství. Stavba zámečku byla původně dřevěná, v r. 1665 byla přestavěna na kamennou. V osmdesátých letech minulého století nejdříve vyhořel zámeček a později i hospodářská část objektu.

Za Kateřiny z Redernů byl roku 1616 - 1617 postaven kostel Nanebevzetí P. Marie. Tři kostelní zvony z r. 1619 byly odlity v Žitavě. Současná podoba kostela je z r. 1782, od r. 1889 jsou na kostele věžní hodiny, které jsou po opravě funkční. V roce 1616 byla u kostela zřízena farní škola, kde se vyučovalo až do roku 1876, kdy byla postavena škola dnešní.

Ve středověku se čile rozvíjelo zemědělství a zejména v 19. století postupně i průmysl. Již v prvních zmínkách o obci v roce 1454 byla na Jeřici pila na dřevo, která byla zničena během povodně roku 1595. Roku 1548 byl založen ovčín, roku 1612 byl postaven pivovar a pivo se zde vařilo až do roku 1948. V Nové Vsi byly tři mlýny - Novoveský, Na Růžku, a na Mlýnici. Hlavním průmyslem byl průmysl textilní.
- přádelna bavlny Johann Hanusch - 1832
- firma Adalbert Franke - 1838
- přádelna jemné bavlny- Altschul a synové - 1836
- přádelna Frantz Ansorge z Chrastavy - 1836
- Dittrichova továrna - 1868
Z uvedených textilek nepracuje ani jedna.

V letech 1854 až 1857 byla vybudována okresní silnice z Chrastavy do Mníšku. V roce 1889 byla otevřena pošta a od září 1902 byl v provozu telegraf. Poštovní zásilky se vozily 3x denně na nádraží do Chrastavy. Kolem roku 1905 se plánovalo propojení železniční tratě z Chrastavy údolím Jeřice do Mníšku. Pravděpodobně 1. světová válka tento záměr zmařila.

Největšího rozkvětu dosáhla obec na přelomu 19. a 20. století a v první polovině 20. století. Nejen co do počtu obyvatel, průmyslu, ale i vybavení a spolkové činnosti. Ve vesnici bylo například 16 různých spolků - mužský pěvecký sbor, spolek válečných veteránů, dobrovolní hasiči, čtenářský spolek, cyklistický klub, kuřácký spolek, ovocnářský spolek atd..

V roce 1900 měla obec 211 domů a 1809 obyvatel. Ještě po druhé světové válce působilo v obci 12 hospod, 2 pekaři, 3 řezníci, a 4 obchody se smíšeným zbožím. Dále zde byla kolářská dílna, truhláři, 2 kovárny, zámečnictví, liščí kožešinová farma, 2 mlýny, provozovna na výrobu mýdla, brusírna skla, pletárna punčoch a mnoho dalších drobných živností.

Po roce 1945 po odsunu sudetských němců došlo k výraznému poklesu počtu obyvatel, pohraničí bylo postupně, mnohdy necitlivě dosidlováno, přišla kolektivizace zemědělství , rušení živností a podnikání. Přesto v padesátých letech noví dosídlenci žili bohatým společenským životem. V obci byl pěvecký taneční sbor s vlastními kroji, ochotnický divadelní soubor, hasiči, myslivci, chovatelé, včelaři atd.

V roce 1980 došlo ke zrušení národního výboru a ke sloučení obce s tzv. střediskovou obcí Chrastavou. V roce 1992 se obec osamostatnila a od té doby působí v obci samostatný obecní úřad.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nova-ves.eu/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA