Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Protržená přehrada na Bílé Desné

V samém srdci Jizerských hor se v těsném sousedství nachází dvě přehrady, z nichž každá měla jiný osud a jinak se podepsala do dějin kraje. Řeč je o přehradě Souš a nádrži Bílá Desná.

Historie budování údolních nádrží v povodí Jizery se datují od povodně v roce 1897, kdy bylo rozhodnuto vybudovat systém retenčních nádrží s úkolem chránit oblast pod Jizerskými horami před povodněmi. Kolaudace proběhla 18. listopadu 1915 současně s kolaudací přehrady na Bílé Desné. Již brzy se však osudy obou vodních děl zcela zásadním způsobem rozešli.

V pondělí 18. září 1916 se nádrž na Bílé Desné protrhla. V běsnícím živlu zahynulo 62 osob a vznikly rozsáhlé škody na majetku. Přehrada nebyla nikdy obnovena a její trosky jsou dodnes mlčenlivým svědkem této tragédie.

V roce 1996 je Protržená přehrada prohlášena za kulturní památku.

Nádrž Souš je stále funkční vodní dílo.

Turisticky je přehrada dosažitelná jak pěšky, tak na kole či v zimě na běžkách.

Článek byl zobrazen 667 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA