Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tisícileté lípy v Kotli

Malou vísku Kotel proslavily především „tisícileté“ lípy velkolisté, které jsou pravděpodobně nejmohutnějšími a nejproslulejšími stromy severních Čech. Jejich stáří se odhaduje na 300 – 400 let. Obě lípy jsou duté, měří v obvodu 5 a 9 m a dosahují výšky 23 a 25,5 m.

Existují však i odhady, že starší lípa pamatuje Přemysla Otakara II. a její stáří je až 850-1000 let, druhá by mohla vyklíčit na konci Třicetileté války, tedy před cca 360 lety.

Starší lípa je unikátní v tom, že uvnitř je dutá, přičemž její vnitřní stěny jsou porostlé kůrou - což je velmi neobvyklé. Dutina tedy není důsledkem tlení, ale naopak. Stromy obdobného věku často již bývají spíše jen torzem, tento vykazuje obrovskou vitalitu a má nádherný, dokonalý tvar. Středem dutého prostoru vede další kmen, takže to uvnitř vypadá jako kruhová katedrála se sloupem ve svém středu. Je to velmi působivé a rozhodně stojí za návštěvu! Něco takového se jen tak nevidí. Do jejího nitra se vejde 9 dospělých lidí nebo cca 23 dětí. Aby bylo Lípu možné "obejmout", je k tomu zapotřebí 9 dospělých lidí. Ti citlivější jistě vycítí a načerpají "moudrost", "nadhled" a "schopnost odpoutat se", které strom do svého okolí vyzařuje a zprostředkovává...

Poloha
Loc: 50°41'7.491"N, 14°56'52.466"E

Článek byl zobrazen 503 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA