Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svatoslav

Historie

Rok 1923
Naše obec již podle jména je dávného původu, neboť Svatoslav je jméno staroslovanské. Ovšem počátky naší vesnice tratí se v mlze věků a nikdy pevně nedozvíme se kdo, a kdy obec Svatoslav založil. Že tisíc let stojí je dost možné, neboť před 700 roky byla to již farní obec, jak níže se ještě zmíníme. V této dávné době knížat a králů z rodu Přemyslovců bylo celé zdejší okolí pokryto hustými hvozdy a patřilo k panství údělného knížete brněnského. A v této veliké lesní oblasti, kterou spravovali kasteláni (purkrabí) z knížecího tehdy hradu Veveří, byly řídce roztroušeny maličké dědinky, jejichž obyvatelé živili se hlavně pálením uhlí, výrobou kolomaze, šindele, brtnictvím (včelařstvím) a kácením dříví pro knížecí potřebu.

Dějiny a okolí
Svatoslav nebo také Svatoslava, jak se jí říkávalo v dobách dávnějších, je ve svém historickém významu menší obcí, ležící na jižním Svahu vrchu Kamentný v blízkosti Bílého potoka, stranou od hluku světa, obchodních cest i historických událostí. Je obcí prastarou, což dokazují první zmínky z roku 1240, ve kterém již byla Svatoslav významnou farní obcí patřící tehdy pod tišnovský cisterciánský klášter, se kterým byla pod ochranným právem zeměpanského hradu Veveří. V roce 1539 zmiňuje se urbář panství tišnovského, že bylo ve Svatoslavě usedlých 32 z toho 21 rolníků, 10 chalupníků a 1 mlynář. Dále zapsáno jest roku 1793 bylo ve vsi 49 domů se 312 obyvateli, 1839 bylo 67 domů a 411 obyvatel, roku 1900 - 103 domů a 652 obyvatel, 1921 - 122 domů a 682 obyvatel, z nichž 677 čechů a 5 cizozemců.

Nejvýznamnější historickou památkou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, na jehož věži jsou tři zvony z roku 1494, 1495 a 1545. Na jeho vysoké stáří ukazují mimo jiné i po přestavbě zachované gotické okno za hlavním oltářem v presbytáři a silmá kamenná čtyřhranná věž, ve které je prolomen vchod. Kostel se připomíná roku 1501, kdy Vaněk Panovec Matce Boží ve Svatoslavě 10 kop grošů dědictvím zanechal a v roce 1573, kdy klášter knězi Janovi za dlouholeté zásluhy jeho o klášter tuto farnost propůjčil, avšak se závazkem, aby pro případ jako farář klášterní na zavolání po svůj týden v duchovní správě pracoval. Fara zde byla již před rokem 1240 a v létech 1649 až 1756 byla spojena s tehdy Německými Knihnicemi.

Významného dění okolo svatoslavské farnosti stalo se v roce 1711, kdy jak uvádí historické zápisy, odstěhoval se farář František Velecký ze Svatoslavi do Moravských Knínic, protože fara zde byla na spadnutí a svatoslavští farníci mu nechtěli novou vystavěti. Odtud administorval Svatoslav až do roku 1735, kdy se svatoslavští pociťujíce nepohodlí, které jim vzešlo z přestěhování se farářů, vynasnažili, aby je dostali nazpět a novou faru vystavěli. Byli však odmrštěni proto, že k faře nechtěli přistavět hospodářských stavení.

Po dlouhém vyjednávání konečně rozhodla konsistoř roku 1748, že farář z Moravských Kmínic pro velkou vzdálenost má na své útraty vydržovati místního kaplana (lokála), sic že bude Svatoslav přifařena k Deblínu. Teprv roku 1755 farář Carvelli svolil, že lokála ustanoví, jemu 100 zlatých ročně platiti bude, když se obec zavázala, že lokálu vystaví byt a dá ročně 10 mír žita a klášter že dá ostatní potřebné, načež v roce 1756 stal se prvním samostatným lokálem P. Otto Zeman.

Další významnou budovou jest obecní škola stojící poblíž kostela. Roku 1758 připomíná se v matrice, že 5. máje křtil se Karlu kantůrkovi, ludirektorovi a jeho ženě Alžbětě syn jménem Jan a roku 1856 vystavěna byla nynější škola, od roku 1874 dvojtřídka. Na přelomu století stala se školou trojtřídní s až 129 dětmi a přiškoleným Pánovem. Za zmínku stojí také v historických pramenech uváděný pořádek škol dle prospěchu z roku 1820, kdy si svatoslavská škola nevedla právě nejlépe a obsadila poslední 20. místo.

Současnost
Obec Svatoslav se nachází v severozápadním výběžku okresu Brno-venkov v bezprostředním sousedství okresu Žďár nad Sázavou. Po právě realizovaném teritoriálním přerozdělení leží na hranicích Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Katastr obce vykazuje rozlohu 850 ha, přičemž 200 ha pokrývají lesy. Svatoslav se nachází v oblasti, která přináleží k přírodnímu parku Bílého potoka.

Správním orgánem je sedmičlenné zastupitelstvo, jež prosazuje zájmy 450 obyvatel. Kvůli geografické poloze je budování investičních staveb z hlediska jejich financování velice náročnou záležitostí. Přes všechny vyskytnuvší se nesnáze se však za posledních deset let podařilo pro rozvoj obce udělat velmi mnoho.

Za zmínku jistě stojí následující realizované stavební záměry:
•    Obecní vodovod s vlastním vodním zdrojem
•    Chodník a úprava návsi
•    Oprava místního kostela
•    Komplexní obnova sportoviště
•    Celková rekonstrukce elektrické rozvodné sítě
•    Přístavba požární zbrojnice včetně modernizace a vybavení požární technikou
•    Celoplošná plynofikace obce
•    Výstavba ČOV s hlavním přivaděčem
•    V současné době probíhá celková přestavba budovy MŠ

Další investiční akce budou zaměřeny na životní prostředí a na dostavbu další etapy odkanalizování částí obce, se kterými se výhledově počítá pro novou zástavbu.

V obci provozují svoji činnost drobní živnostníci s výsadním zaměřením na zemědělství. Místní občané nalézají pracovní příležitosti v okolních městech (Kuřim, Tišnov, Velká Bíteš a Brno). Pro nejmenší nabízí své služby místní MŠ, děti školou povinné dojíždějí do nedalekého Deblína či nepříliš vzdáleného města Tišnov. Dopravní obslužnost pro občany Svatoslavi zajišťují společnosti ČSAD Tišnov a BDS Velká Bíteš.

V rámci zájmové činnosti vyvíjejí své aktivity společenské organizace - SDH a Svaz branně technických sportů. Tato sdružení jsou hnacím motorem veškerého kulturního a sportovního života obyvatel, který je velmi bohatý a má již mnohaletou tradici. U příležitosti pořádání sportovních akcí se v naší obci každoročně schází široká veřejnost z blízkého i dalekého okolí. V roce 2000 proběhly oslavy věnované 760 výročí založení obce Svatoslav, jež v historickém kontextu hrála na regionální úrovni vždy velmi důležitou roli.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://svatoslav.unas.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA