Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olbramice

Historie obce
Obec Olbramice je vzdálena 4 km západně od Klimkovic, k nimž byla připojena v roce 1980. 1. 1. 1994 se obec opět osamostatnila.

V Olbramicích stávala odpradávna tvrz na Zámeckém kopci v místech, kde stojí nynější škola. Roku 1377 patřila víska Hýlov i vesnice k dílu knížat Přemka a Václava. Kníže Přemek prodal roku 1420 svojí část Janu z Tvorková, jež nabyli později bratří Jan a Vaněk z Kojetína. Vdova po Vaňku Anežka inkabulovala roku 1477 své práva na Olbramicích Václavovi a Janovi bratřím vl. Loutkům z Olbramic. Jan Loutka vložil Olbramice roku 1498 svému synovi Ondřeji Loutkovi, který roku 1520 inkabuloval Olbramice i s tvrzí Hynkovi Bruntálskému z Vrbna. Ten prodal Olbramice roku 1573 Bravantským z Chobřan, kteří vytvořili panství Bravantice. K tomuto panství patřily Olbramice až do zániku feudalismu.

Od roku 1850 byly Olbramice spojené s Janovicemi, podřízeny okresnímu soudu v Klimkovicích. Po správní stránce byly součásti politického okresu Opava v letech 1850-1855, pak opět 1868-1896 a smíšeného okresního úřadu v Klimkovicích v období let 1855-1868. Od roku 1896 až do roku 1960 náležely Olbramice k okresu Bílovec a po správní a územní reformě v roce 1960 patřily k okresu Nový Jičín.

Asi 1. 9. 1791 započalo vyučování na jednotřídní škole. Předtím chodily děti z Olbramic a Zbyslavic do školy v Bravanticích. V roce 1820 byla postavena první školní budova pro obě obce. V roce 1919 byla škola rozšířena na dvoutřídní. Nadstavba nynější školní budovy byla provedena v roce 1927. V dnešní době navštěvují děti základní i mateřskou školu.

Roku 1750 bylo přistoupeno ke stavbě původně gotického kostela společně s obcí Zbyslavice. Obce se dohodly, že kostel bude postaven mezi dnes již památnými lípami. Patronka Marie hraběnka Blücherová z Wahlstattu v roce 1865 nechala kostel zvětšit a barokně upravit. Na místě dřevěného stropu přišlo klenutí, budova byla prodloužena, přistavěná věž a sakristie. Dnes je kostel chráněnou kulturní památkou. V roce1900 postavily obě obce faru.

V obci je knihovna, požární zbrojnice a obecní úřad. Pozemky JZD, založeného v obci roku 1951, byly začleněny do ZD Slezan Klimkovice.

Osadou Olbramic jsou od roku 1850 Janovice. Vznikly kolonizací před rokem 1667, byly součástí panství bravantického, kam byly také až do vzniku olbramické kuracie přifařeny.

Ke kulturním památkám se řadí barokní kostel, vybudovaný na místě starší dřevěné stavby v roce 1750. V průběhu času se majitelé často střídali. V 16. století byly Olbramice jazykově smíšené a po r. 1771 se poněmčily. V 19. století patřily hraběti Blücherovi z Wahlstattu. V roce 1925 byla založena česká škola (již dříve německá).

Olbramicemi prochází turistická, cykloturistická a běžkařská trasa. Přírodovědnou raritou je - v rybníčku - Blatnice Skvrnitá, Zlatohlávek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecolbramice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA