Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cerhenice

Historie
Původní jméno obce bylo Crhynici, t. j. ves lidí Crhyňových. Během vývoje se z původního jména stala vesnice Crhynice a později Cerhenice. Původní archeologické vykopávky jsou z období osídlení kmeny Keltů.

První písemná zmínka v kronikách se o Cerhenicích objevuje v r. 1295. Kolem roku 1340 byly v Cerhenicích 3 vladycké statky. Později tu byla zbudována tvrz, stávala na místě pivovaru, který byl postaven jako první v Čechách a možná i v Evropě, v roce 1118. Začátkem 16. století byly Cerhenice, zásluhou Elišky ze Střížkova povýšeny na městečko.

Do poloviny 16. století zde měla sídlo Jednota českých bratří. Ve třicetileté válce t.j. 1618 - 1648 byly Cerhenice úplně vylidněny. Vesnice byla vypálena, obyvatelé rozptýleni do okolí a pobiti. Po skončení této války se obec pomalu zalidňovala. Kolem r. 1690 se staly Cerhenice majetkem Šternberků a v r. 1718 zde bylo 32 usedlostí. V r. 1758 prodal František ze Šternberka obec Marii Terezii. V r. 1778 byl vydán pod vlivem selských bouří rozkaz, aby všechna pole a luka ve vlastnictví státu a měst byla rozdělena na menší usedlosti. Robota byla nahrazena peněžitými dávkami a v r. 1781 bylo zrušeno nevolnictví. Neméně důležitou složkou života obce byla i místní škola. Vyučovalo se zde už v 16. st. a zřejmě i v době Pobělohorské, kdy veškeré školství v Čechách bylo v úpadku.

O obci
Obec Cerhenice se nachází na okraji kolínského okresu, na hlavní trati ČD Praha - Kolín, mezi obcemi Velim a Pečky ve směru z Kolína na Prahu. Trať dělí obec na dvě části a spojení je zajištěno přejezdem a to směrem na Pečky. V roce 1998 byl dokončen nadjezd místo přejezdu na Pečky a místo přejezdu na Poděbrady byl vybudován bezbariérový podchod. To vše v souvislosti s rekonstrukcí traťového koridoru Praha - Česká Třebová. Pod Cerhenice spadají ještě dvě další menší obce: Cerhýnky, ve kterých je již málo původních obyvatel. Většinu objektů zde vlastní chalupáři. Druhou obcí, resp. osadou, je Radimek. Tato osada se skládá pouze ze zemědělských usedlostí bývalých místních statkářů a několika domků pro bývalé podomky, kteří na těchto statcích pracovali. Objekty rovněž vlastní převážně chalupáři.

Památka
- kaple

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cerhenice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA