Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kolín

Historie
V úrodné polabské nížině na obou březích Labe se rozkládá město Kolín. Bohaté archeologické nálezy z města i jeho nejbližšího okolí dokládají, že toto místo bylo osídleno dávno před tím, než potvrzují dochované písemné dokumenty.

V okresním regionálním muzeu jsou četné památky na všechna dosud známá osídlení v Čechách. Bývala zde prastará křižovatka tří důležitých obchodních cest ustálených již od dob římského impéria. Přítomnost Slovanů lze doložit již v 6. století našeho letopočtu. V 9. - 12. století bylo toto území již hustě zalidněno, jak o tom svědčí četné nálezy hradišť a pohřebišť.

První písemná listina se jménem Kolína je datována 8. září 1261. V roce 1437 postavil Bedřich ze Strážnice na místě zbořeného kláštera hrad, který byl v pozdějších dobách přestavěn na zámek. Mnohá privilegia udělená městu českými panovníky Karlem IV. a Václavem IV. podpořila rozvoj a bohatství města. Kolín se tehdy řadil mezi nejpřednější města českého království.

Největší ponížení a bída nastala v době třicetileté války, která přivedla město na pokraj záhuby. Dne 18. června 1757 se v blízkosti města odehrála jedna z nejkrvavějších bitev sedmileté války mezi Pruskem a Rakouskem. V "Bitvě u Kolína" byl poražen Pruský král Bedřich II. vojsky Marie Terezie a byl donucen opustit Čechy.

Velkého rozkvětu pak Kolín dosáhl za vlády Josefa II., kdy opět ožila řemesla a obchod. V době národního obrození v první polovině 19. století byl Kolín mezi prvními městy, kde sílil vlastenecký ruch.
Nový rozkvět města začal v 19. století rozvojem průmyslu a obchodu, čemuž velmi napomohlo zřízení železnice v roce 1845 z Prahy na Moravu a v roce 1872 i severozápadní dráhy.

Přerušily ho až obě světové války, i když období mezi nimi bylo obdobím dalšího posílení kolínského průmyslu a současně i růstu města. V roce 1927 byl dokončen nový most přes Labe, v roce 1932 byla uvedena do provozu parní elektrárna s tehdy nejvyšším komínem v Čechách.

Památky
Centrem města je Karlovo náměstí, které si zachovalo původní tvar a řadu domů s krásnými barokními štíty. Uprostřed náměstí je kašna z červeného pískovce z roku 1870 a morový sloup z roku 1682. V rohu náměstí na jeho severní straně je budova radnice, která je v majetku města od roku 1494. Původně gotický dům se zachovalými prvky gotiky byl přestavěn do novorenesančního stylu na sklonku 19. století. Z dálky viditelnou dominantou města je chrám sv. Bartoloměje, na jehož přestavbě se podílel Petr Parléř. Za zmínku stojí i zbytek židovského gheta se zachovalou synagogou z roku 1642 a starý židovský hřbitov z 15. století.

Známé osobnosti
S Kolínem je spojena i řada osobností, které se v Kolíně narodily, žily, nebo pracovaly. Mezi ně patří zakladatel moderní pantomimy Jean Gaspard Deburau, malíři Vincenc Morstadt, Rudolf Kremlička, Václav Radimský, fotografové Jaromír Funke a Josef Sudek, orientalista světového významu Bedřich Hrozný, herečka Terezie Brzková, operní zpěvačka Ludmila Dvořáková a kapelník a skladatel František Kmoch.

Současnost
Dnes je Kolín centrem okresu se sídlem okresního úřadu a městem s rozvinutým průmyslem chemickým, potravinářským, strojírenským a polygrafickým. Je i důležitou železniční křižovatkou a obchodním přístavem. Kolín má 32 tisíc obyvatel, leží ve výšce 220 metrů nad mořem a jeho rozloha je 3 502 hektarů

Čerpáno z oficiálních stánek obce http://www.mukolin.cz, na kterých najdete další informace.
 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA