Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Besednice

Městy Besednice se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 867 obyvatel. K místním částem patří Malče.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1395. Písemné doklady o Besednici jsou již ze 14. století. Za vlády Václava IV. Patřila Besednice do majetku velešínského. V roce 1387 přešla Besednice do majetku Rožmberků. Roku 1395 daroval Jindřich III. z Rožmberka Besednici a okolí farnímu kostelu sv. Víta ve městě Český Krumlov. Od toho času patří téměř celá Besednice krumlovské prelatuře, a to až do roku 1848. Ještě v roce 1910 vlastnili preláti rozsáhlé polnosti a lesy v besednickém katastru.

Památkové objekty

- Dochované skupiny štítových statků na náměstí, jejichž průčelí jsou vzájemně propojena sjednocovacím prvkem, který vytváří průběžná profilovaná římsa.

- Budova radnice, budova fary, kostel sv. Prokopa, slovanské mohyly

- Opravená návesní kaplička se sochou svatého Jana Nepomuckého

Příroda
Obec Besednice se nachází v líbezné krajině na pomezí okresů Český Krumlov a České Budějovice, na severním úpatí Soběnovské vrchoviny, lidově zvané Slepičí hory. Přírodní rezervace Vysoký kámen a Přírodní rezervace Ševcova hora.

Zajímavosti a osobnosti
V blízkosti obce se nachází Přírodní památka Besednické vltavíny.

V minulosti byla obce významná svou těžbou a zpracováním žuly a kvalitními cihlářskými výrobky. V Besednici žije dodnes jeden z posledních jihočeských cihlářů Jan Laštovička.

Obec Besednice se umístila v letech 1996 a 1997 na třetím místě v soutěži Jihočeská vesnice roku a zároveň získala v roce 1996 Modrou stuhu - ocenění za společenský život.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Prokopa

Kaplička svatého Jana Nepomuckého na návsi

Boží muka

Mohylník, archeologické naleziště

Sýkorův hamr

Fara

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/obce/i_besedn.htm, na kterých najdete ostatní informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA