Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bujanov

Obec Bujanov se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 583 obyvatel.
K částem obce patří Skoronice, Suchdol a Zdíky.

Pamětihodnosti

Boží muka Sviní Hlavy, u vesnice

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Historie
První písemná zmínka o obci Bujanov je z roku 1347. Obec vznikla za doby německé kolonizace. Do roku 1945 byla obydlena jen německými občany a čítala přibližně 82 popisných čísel. Po roce 1945 při osídlování českého pohraničí byl Bujanov přidělen převážně občanům z Ločenic a okolí, osadu Suchdol osídlili občané z Chotěbořska, osadu Nažidla občané z Třeboňska a Svinihlavy dosídlili občané z Českých Budějovic.

Památkové objekty v obci


Budova přepřažní stanice koně-spřežné dráhy (Bujanov - č. p. 20). Nyní ZŠ.

Násep koněspřežní stanice se zbytky pilíře propustku

Zříceniny hrádku Louzek
Založen koncem 13. století nebo na počátku 14. století Benešem z Michalovic při staré zemské stezce, vedoucí z Budějovic do Rakous. Roku 1488 přešel do majetku Rožmberků, od roku 1541 pustý.

Příroda
V okolí obce a také v údolí nedaleké řeky Malše, se nacházejí smíšené lesy, které lákají k příjemným procházkám i sportovním aktivitám.

Zajímavosti a osobnosti

V bývalém strážním domku bylo v roce 1995 otevřeno Muzeum koně-spřežné dráhy v Bujanově, které úzce spolupracuje s muzeem v rakouské obci Kerschbaum za účasti českobudějovické nadace Hereditas.

Bujanov působí ve svazu obcí, které se zabývají přeshraniční spoluprácí. Jsou to například Euroregion Šumava, Freistadt - Český Krumlov, Svazek obcí regionu Pomalší. Dále je obec zapojena ve Svazu měst a obcí, Svazu obcí Českokrumlovského okresu, v Elektrárenském a plynárenském sdružení obcí Jižních Čech a v programu Obnova vesnice.

Pověsti a legendy

Hrádek Louzek
Na strmé skále nad Malší jsou trosky hradu Louzek, jehož majitelem byl zlý a krutý rytíř. Jednou přišel na hrad poutník z Jeruzaléma a varoval ukrutného hradního pána před spravedlivým trestem. Rytíř nedbal a vsadil nebohého poutníka do hradního sklepení, kde ho sužovali hadi, štíři, netopýři, mloci, ropuchy a krysy. Když vězeň zemřel, rozlezla se tahle odporná havěť po celém hradu. Zděšení obyvatelé uprchli a krutého pána ti jedovatí tvorové zaživa ukousali. Od té doby byl hrad neobydlen a poslednímu majiteli, který s nářkem a kvílením prochází v noci rozvalinami, už není pomoci. Jednou na Štědrý večer ze selského dvora pod hradem utekli z vepřince vepři a pasák se rozběhl za nimi. Ztracené stádo nebylo k nalezení, až zase o vánocích se prasata i s pasákem objevila na dvoře. Hoch pak vyprávěl, že honil vepře v podzemních sklepeních Louzku; ovšem netušil, že to trvalo celý rok.

Ve zříceninách hradu sídlili strašliví loupežníci. Ze sklepů vedla podzemní chodba ke staré lípě a u ní lupiči natahovali v noci drát se zvonem. Když se zvon rozezněl, vyběhli z úkrytu a ubohého pocestného oloupili, zabili a zakopali pod kořeny lípy. Po rozpadu loupežnické tlupy zůstal v chodbách hradu poklad. Kdo by našel zbytek staré lípy a chodbu, může si poklad vzít, ovšem polovinu musí věnovat na zbožné účely.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/obce/i_bujano.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA