Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mojné

Obec Mojné se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 208 obyvatel.

Části obce Mojné tvoří také Černice a Záhorkovice.

Vývoj názvu obce:
1315 – Mlýn
1375 – Moyny
1521 – Mojné
1654 – Moyne
1720 – Mogne
1789 - Mognie, Moyne

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1315. Obec po dlouhý čas náležela ke zboží zlatokorunského kláštera. V pozdější době pak byla samostatnou obcí, do roku 1960 k ní náležela Skřidla, zatímco Černice patřila k Rájovu. V roce 1960 byla Skřidla připojena k Velešínu a Černice k Mojnému. V této podobě pak obec trvala do 17.12.1971, kdy byla přes protesty obyvatel připojena ke střediskové obci Dolní Třebonín. S obnovou samosprávného zřízení se opět osamostatnila.

Památkové objekty

Gotický kostel Svaté Máří Magdalény
V Černici se hřbitovem a dochovanou ohradní zdí.

Zemědělská usedlost (č. p. 3)
V Záhorkovicích, která je dnes využívána potomky posledních hospodářů jako rekreační objekt.

Příroda
Blízko obce leží území Chráněné krajinné oblasti Blanský les a také navržené přírodní rezervace: Rohanova stráň a Čertova stráň u Čertyně se zachovanými přirozenými smíšenými porosty.

Kultura a spolky současnosti
Postupně se daří obnovovat tradiční kulturní život vesnice. V roce 1996 se poprvé po více než třiceti letech podařilo znovu uspořádat původní mojenský masopust „Koníček". Za pomoci pamětníků byl znovu sepsán ojedinělý scénář, průběh masopustního průvodu a představení se od masopustu v okolních obcích značně odlišuje.

Tradice stavění máje, pouti při svátku Máří Magdalény v Černici a Havelského posvícení v Mojném nebyla naštěstí nikdy přerušena.

V obci působí myslivecké sdružení a sdružení dobrovolných hasičů, které v roce 1998 oslavilo 100. výročí založení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ckrumlov.cz/cz1250/region/obce/i_mojne.htm, na kteých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA