Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlčetínec

Obec Vlčetínec se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Obec Vlčetínec leží v malebné jihočeské krajině, uprostřed polí, luk, lesů a rybníků. Domy a hospodářská stavení se rozprostírají na mírném návrší, které se svažuje směrem ke Kamenici nad Lipou. Obec Leží 1 km od hlavní silnice (Pelhřimov — Jindřichův Hradec).

Vesnici vévodí památný kopec „Kostelík” v nadmořské výšce 602 m. n. m.

Vesnice je obklopena rozlehlými poli, loukami a smíšenými lesy plnými hub — ráj pro houbaře. Na okraji vsi je obecní rybník, který je využit k chovu kaprů.

Na návsi se nachází hasičská zbrojnice, požární nádrž, malý obchod a autobusová zastávka. O pár metrů níže je dětské hřiště a hostinec s možností ubytování.

Nad autobusovou zastávkou je kaplička a budova staré školy, kde jsou v současné době byty. Náves tvoří převážně zeleň. V současnosti je v obci 32 domů a 62 trvale žijících obyvatel.

Historie
„Osada Vlčetínec nazývala se ve starších dobách Vlčetín a vznikla asi ve 13. století. První zmínka o ní je roku 1359. Tenkrát držel Kamenici, a tedy i obec Vlčetín — Dobeš z Bechyně, pán pro svou dobrotu poddanými milovaný. V Kamenici založil špitál, čili dům chudých, k oslavě Václava II. a dcery jeho Elišky. Na jeho vydržování přikázal příjmy ze vsi Vlčetína.

Po vymření rodu pánů z Bechyně roku 1389, patřilo panství Kamenické — i obec Vlčetín — pánům z Ústí, potom pánům ze Stráže, později pánům ze Šternberka, koncem 15. století koupili panství rytíři z Leskovce, po nichž přicházejí rytíři Malovcové z Malvic. Roku 1549 jmenovaná ves Vlčetín s ostatním panstvím Kamenickým jako majetek Malovců.

Roku 1618 v době povstání stavovského proti králi Ferdidnandovi II. patřil Vlčetín Zikmundu Matěji Vencelíkovi z Vrchovišť, majiteli panství Kamenického. Tomu byl pro účast na povstání vzat všechen majetek a r. 1623 prodán — t.j. město a zámek Kamenice, město Černovice a 27 vesnic — Španělu Jindřichu Paradysovi z Eskavie. Mezi oněmi 27 vesnicemi byl také Vlčetín. Jindřich Paradys zemřel roku 1638 bez vlastních dědiců. Jeho statky byly rozděleny na dva díly. Jeden díl — Černovice, v něm i ves Vlčetín, zdědil Martin Jindřich Paradys z Eskavie. Nutno podotknouti, že rodina Paradysů hrubě poddaný lid utiskovala.

Pozdější majitelé panství Kamenice, ke kterému patřil i Vlčetínec, rychle se po sobě střídali. Roku 1799 Jan Nádherný, roku 1806 Jan Josef Rilke, roku 1821 Eugen Vratislav z Mitrovic, roku 1825 Jan Kaňka.

Roku 1831 koupil panství Kamenice Jan Jindřich, svobodný pán z Geymüller, v jehož rodě trvá až dosud.

Roku 1848 byla zrušena robota, rolníci se stali svobodnými a obce svéprávnými.”

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vlcetinec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA