Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hořice na Šumavě

Obec Hořice na Šumavě leží 14 kilometrů jihozápadně od Českého Krumlova a 7 kilometrů severně od Černé v Pošumaví na břehu Lipenského jezera.

Současnost
Nejbližší sousední obcí je 5 kilometrů jihovýchodně vzdálený Světlík a na severozápadě je území obce ohraničeno Vojenským újezdem Boletice. V těsném sousedství obce prochází státní silnice I. třídy číslo 39 a železniční trať číslo 194 z Českých Budějovic do Volar. Zastávka Hořice na Šumavě je na 46 kilometru od Českých Budějovic a na 48 kilometru od Volar. Nádraží ČD má nadmořskou výšku 632 m.

Nejnižším bodem je místo, kde území obce na severním okraji opouští potok Polečnice, asi 625 m n. m. Nejvyšším bodem je s 880 m vrch Nad Skalným na západním okraji obce, v blízkosti hranice území s vojenským újezdem.

Rozloha území spravovaného obecní samosprávou je téměř 32 km2 (3 191 ha). Pod správu obecního úřadu spadají, kromě samotných Hořic (5,2 km2) také katastrální území: Šebanov (7,4 km2), Skláře (2,6 km2), Mýto (7,1 km2), Žestov (2,25 km2) a neosídlená území Svíba (4 km2) a Cipín (3,4 km2). Lesní půda tvoří 1 018,5 ha (31,9 %), zemědělská půda 1 876 ha (58,8 %) a zastavěná plocha 11,2 ha (0,35 %).

Většina území je odvodňována potokem Polečnice, odtékajícím severním směrem s nejvýznamnějším přítokem, potokem Čertice. V Hořicích a okolí jsou také čtyři rybníky, z nichž jeden v blízkosti nádraží ČD je využíván jako volná rekreační plocha.

Na spravovaném území se nachází jedna rezervace kategorie přírodní památka: "Žestov" o rozloze 3,49 ha. Leží na východním svahu Korunní hory (724 m) nad osadou Žestov. Svou plochou zasahuje do území sousední obce Slavkova. Přírodní památkou bylo toto místo vyhlášeno v roce 1990.

Důvodem ochrany je zbytek suťového smíšeného lesa na vápenci i silikátovém podkladu a společenstva vlhkých zastíněných karbonátových skal s výskytem fytogeograficky významných rostlinných druhů a význačných měkkýšů.

Obec Hořice na Šumavě je městskou památkovou zónou s 27 schválenými chráněnými objekty a dalšími několika objekty v různém stadiu přípravy nebo návrhu. Téměř všechny objekty se nacházejí na náměstí a další leží v jeho těsné blízkosti.

Historie

Počátky obce se datují rokem 1272, kdy byly usedlosti v majetku pánů z Kosové Hory. Později se staly majetkem jedné větve Rožmberků a tito je r. 1290 prodali cisterciánskému klášteru ve Vyšším Brodě. Mezi nejcennější pamětihodnosti patří městský pranýř z roku 1549. Žulový sloup se dvěma kamennými mísami k odměřování desátků připomíná dřívější soudní pravomoc. Dominantou Hořic je kostel sv. Kateřiny z poloviny 13. století. Ani ten nebyl uchráněn před tehdy častými požáry, od kterých podle některých domněnek mohl vzniknout název obce. Naposledy v roce 1900 zapálil blesk kostelní věž, která pak musela být odbourána a o rok později postavena nová, která se dochovala dodnes.

Zmínku si zaslouží soustava sedmi kamenných kašen, vzájemně propojených, které sloužily k zásobování domů na náměstí pitnou i užitkovou vodou. Byla do nich přiváděna voda ze tří studní. Užitková voda pak z malého rybníka. Ten dával možnost, aby při požárech byla puštěna voda potrubím do kašen k hašení.

Tradice hořických pašijových her sahá až do 13. století, což je úzce spjato s těžkými životními podmínkami poddaného lidu. Prostý lid spojuje své utrpení s utrpením Krista a věří, že také pro něho nastane vzkříšení, že nastanou lepší časy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.horicenasumave.cz/main.php?show=historieObce, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA