Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tučapy

Největší obcí soběslavského správního obvodu jsou Tučapy. Leží na křižovatce okresních silnic jihovýchodně od Tábora (20 km) a severovýchodně od Soběslavi (8 km) na obou březích Černovického potoka v hezkém údolí u rybníka Pokoj.

Obec dnes patří k jihočeskému okresu táborskému a do správního obvodu Soběslav. Potok dělí Tučapy na větší hořejší část a menší část dolejší, zvanou "Nouze", která bývala původně židovská. Ve 30. letech minulého století byla u silnice na Černovice postavena nová čtvrť, které se dnes říká "Hajka" či "Na Hajkách" (původně "Stromovka").

Historie

První písemná zpráva o Tučapech pochází z roku 1354 a hovoří o jakémsi knězi Vlčkovi, zdejším rodákovi. Obec je kolébkou a prvotním sídlem rodu, který přijal jméno Tučapové z Tučap, a který byl v příbuzenském vztahu s rodem Drslaviců, rozvětveným po celých Čechách. Tučapové z Tučap měli v erbu polcený štít červené a stříbrné barvy, jehož jedna polovina měla šikmé pruhy. V klenotu pak byla dvě křídla, z nichž jedno mělo také šikmé pruhy.

Ves Tučapy tehdy patřila k rožmberskému hradu Choustníku, zdejší tvrz se poprvé připomíná v roce 1404, kdy na ní sídlil Kunrád z Tučap, který měl značné jmění, byl Husovým přívržencem a svou pečeť připojil na stížný list kostnickému koncilu. Zejména jeho syn Václav se účastnil tehdejších politických a válečných událostí.

V roce 1511 prodal Václav z Tučap tvrz, dvůr i ves Petru Beranovi a jeho dcera pak zboží věnovala svému muži Janu Špulířovi z Jiter. V druhé polovině 16. století drželi Tučapy Dvorečtí z Olbramovic a na Tučapech. Na konci 16. století získali Tučapy opět Špulířové z Jiter, ale pro účast v protihabsburském povstání v letech 1618 - 1620 byl Václavu Špulířovi majetek zkonfiskován.

Teprve, když jeho synové přestoupili ke katolické církvi, byl jim majetek navrácen. Syn Jáchym, který převzal tvrz s dvorem a vsí, byl posledním členem tučapských rytířů. Zemřel r. 1678. Majetek zdědila jeho dcera, která byla podruhé provdána za Františka Josefa Matyášovského, rytíře z Matyášovic. V té době, přesně 21. září, zachvátil celou obec strašný požár. Na to rytíř Matyášovský nechal nově zbudovat zdejší kostel. Jinak nebyl dobrým hospodářem, a proto prodala vdova podíl na Tučapech své dceři Marii Magdaleně Malovcové, která již vlastnila polovinu statku.

V roce 1760 Tučapy koupil hrabě František Adam Vratislav z Mitrovic, ale nedodržel platební podmínky, a tak se Tučapy dostaly dražbou v držení Jiřího Vavřince z Escherichu. Za jeho vlády (v letech 1767 - 1797) pravděpodobně došlo k přestavbě tvrze na zámek, který byl v soudním odhadu z r. 1813 popsán jako budova o dvou křídlech s třemi nárožními věžičkami. V roce 1799 koupil Tučapy od nástupce pána z Escherichu říšský hrabě Prokop Berchtold, svobodný pán z Uherčic. Jeho synem byl Bedřich Berchtold (1781 - 1876), známý učenec, lékař lidumil a vlastenec. Od r. 1834 se v držení Tučap vystřídala řada majitelů.

Chráněné památky

Zámek

Socha sv. Jana Nepomuckého

Kaplička sv. Václava

Kaplička p. Marie

Kamenný kříž u kostela

Kaple ve Dvorcích

Kaple v Brandlíně

Židovská synagoga

Zámeček v Brandlíně

Židovský hřbitov

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tucapy.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA