Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zvěrotice

Obec Zvěrotice se nachází v okrese Tábor, kraj Jihočeský.

Historie Zvěrotic do roku 1847

Jméno Zvěrotice si lze vysvětlit tím, že v dřívějších historických dobách se v našem kraji rozkládaly husté lesy s hojností zvěře. Když obec byla založena, bylo její jméno odvozeno z osobního jména Zvěrota, což byl zakladatel osady Zvěrotice.

Ač je patrno, že založení Zvěrotic spadá do starší doby, přece o jejích osudech před 15. stoletím nevíme nic.

Nejstarší nám známý držitel Zvěrotic byl Petr ze Dvorce, jenž s chotí Vratou z Adlaru měl toliko dceru Markétu, provdanou za Kunše z Olbramovic, předka rytířského rodu Dvořeckých z Olbramovic erbu orlice. Když zemřela Vrata, vyprosil si Kuneš r. 1460 na králi Jiřím po choti své odúmrť ves Zvěrotice s dvěma mlýny a lesy řečenými "Na Libuši".

Kunešův syn Jan r. 1462 odpíral provolání dědin odumřelých v Komárově a Zvěroticích po Anně z Valu a Racce, mateři její, které tedy nějaké zboží ve Zvěroticích měly. Od té doby byla na vsi stejná vrchnost jako na Dvorci.

Jako poslední z držitelů Dvořeckých na Zvěroticích vládl Prokop Dvořecký z Olbramovic, jenž měl znamenité účastenství v odboji stavů českých, a proto byl i hrdla odsouzen. Zahynul 21. června 1621 na Staroměstském náměstí mečem kata Jana Mydláře.

Prokop Dvořecký prodal 6. prosince r. 1594 tvrz Dvorec se dvorem poplužným, dědinami, vsí Zvěrotice a zboží k ní patřící, jakož i díly v Myslkovicích a Roudném Janovi Opršalovi z Jetřichovic. Opršal zboží to rozdělil. Zvěrotice držel po něm r 1612 Jaroslav Opršal. Po něm dědil Jindřich, ale dlouho jich nedržel. Roku 1613 prodal dvůr podlužní s ovčínem, dědinami a příslušenstvím, ves celou s 2 krčmami, mlýny Knechtovský a Prušovský s lesem Libouš řečeným, s rybníky a příslušenstvím za 7 800 kop míšeňských obci města Soběslavě, která to vše r. 1621 propadla, ale r. 1628 zase opět dostala.

Obec darovala r. 1636 úředníku svému a sousedu ve Zvěroticích Jakubovi Šarkovi, aby svým gruntem i mlýnem pod tou vsí volně vládnouti mohl. O dění v obci v 18. století není téměř nic známo. Teprve 19. století se vynořuje opět jasněji. Jsou to jen pouhá data, ale důležitá tím, že je podle nich možno alespoň z části soudit o rozsahu obce.

V kronice je zaznamenáno, že 9. července 1828 uhodil blesk do stavení sedláka Jílka a vyhořelo 18 stavení. (č. p. 12 až 26, č. p. 40, 42 a kovárna) a 13. října 1833 právě o posvícenské zábavě vyhořelo opět 6 statků. Po roce 1849 patřily Zvěrotice k obci Klenovice. Roku 1874 se odloučily jako samostatná obec v sousedním okrese Soběslav.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zverotice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA