Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libá

Nachází se v malebném údolí Libského potoka 12 km severozápadně od města Chebu. Ze všech stran je obklopena krásnými lesy a velkým množstvím rybníků. Zbytek krajiny je protkán hustou sítí malých potoků a potůčků, jimž vévodí soutok hraničních řek Ohře a Reslavy. V okolí se nechají nalézt různé mokřady a močály. I z tohoto důvodu je Libá součástí přírodního parku Smrčiny, ve kterém je rovněž přírodní rezervace Rathsam, v níž žijí vzácné druhy ryb, obojživelníků, hmyzu i plazů, stejně jako rostlin.

Obec nesla během své historie tři názvy. Nejprve po svých zakladatelích Liebenstein. Tento název byl později počeštěný na Libštejn a v 50. letech byl i on změněn na dnešní - Libá.

K nejbližším sousedům patří města Cheb, Aš a Františkovy Lázně na české straně a na straně německé města Hohenberg a.d. Eger a Selb.

Historie
Na místě dnešního zámku v Libé stával hrad, který vznikl ve 13. století. První zpráva o něm je z roku 1264, kdy je uváděn chebský rychtář Ruprecht z Nového Libštejna (Libé) a jeho bratr. K hradu Libé patřilo v oné době několik vsí v jeho okolí. Libštejnové vymřeli rytířem Jindřichem († 1292) a jejich léna připadla jako odúmrť říši.

Dalšími jejich držiteli byli Presberkové, z nichž je Dětřich v r. 1298 prodal valdsaskému klášteru. Valdsaský opat Giebl (1339-1349) dal kolem hradu postavit mohutné hradby, ale později prodal Libou neznámému kupci. Ten však byl dán pro rušení zemského míru do klatby a jeho hrad Libá byl na pokyn bavorského vévody Rudolfa rozbořen a dnes z něj zbývá pouze okrouhlá románská věž.

Panství Libou propůjčil v r. 1346 Jan Lucemburský jako české korunní léno Františku Gossweinovi a Karel IV. mu povolil v r. 1355 hrad obnovit. Jeho synové se však dopustili četných loupeží a proto jim král Václav IV. hrad odňal a propůjčil jej v r. 1381 Leuchtenberkům. Ti jej v r. 1400 prodali chebskému měšťanu Erhardu Rudischovi.

Po jeho smrti v r. 1406 zdědili Libou rytíři ze Sparnecku a od nich ji v r. 1426 koupili jako chebské léno Koruny české Cedvicové z Najperku (Neuberg, dnes Podhradí u Aše). Ti se však brzy oddělili a vytvořili v 15. století samostatný rod Cedviců Libštejnských (od r. 1790 říšská hrabata), kterým panství Libá náleželo až do r. 1945.

Jeden z nich, Jiří Cedvic z Libštejna, se však dopouštěl za slabé vlády Vladislava II. Jagellonského loupeží a svévolného vymáhání cel a mýt na zemské hranici, čímž poškozoval chebský obchod. Proto Chebští v r. 1509 jeho hrad oblehli a dobyli. Cedvic a jeho společník Ondřej z Bachu utekli přes rybník do Bavorska, a sedmdesát zajatých obránců hradu bylo odvedeno do chebského vězení. Když ale později i s Jiřím Cedvicem slíbili městu věrné služby, byli propuštěni na svobodu a Cedvicové dostali svá panství zpět.

Někdy v pozdní gotice, jak můžeme usuzovat ze stavebního rozboru, byl hrad opraven.

Za třicetileté války (1647) Švédové pod vedením generálů Wrangela a Wittenberka hrad Libou úplně zpustošili. Byl proto v r. 1719 opraven a kolem r. 1770 došlo k jeho přestavbě na rokokový zámek. Byl upravován ještě kolem r. 1800 a v 19. století byly obnovovány interiéry.

Hlavní zámecká budova, postavená kolem okrouhlé románské věže s úzkým střílnovým oknem, zakončeným nahoře bání, má půdorys nepravidelného čtyřúhelníku. Je dvoupatrová a pokrývá ji většinou sedlová střecha, jen na její severní části je částečně mansardová. Z její fasády vystupuje kamenný cedvicovský erb. Zámek obklopuje z velké části balustráda na kamenné ohradě, k níž vede barokní schodiště. Hlavní přístup sem vede od západu kolem kostela, kde byla hlavní brána. Zdejší valy a příkopy už dávno zanikly, podobně jako zahrady se vzácnými rostlinami na severní straně, o nichž se zmiňují zprávy z první poloviny 19. století.

Dnes je zámek v soukromých rukou a probíhá snaha o jeho rekonstrukci. Rekonstrukce však vázne vzhledem k nedostatku finančních prostředků, a tak zámek na jehož dnešním stavu má svůj podíl Československá lidová armáda, Československý stát, bývalé Státní statky, různí nenechavci a v neposlední řadě i čas, chátrá dál a čeká najde-li se investor.

Pamětihodnosti
•    Zámek Libá, v 16. století přestavěný z hradu Liebenstein. Ten zde byl postaven v 13. století.
•    Kostel svaté Kateřiny
•    Výklenková kaplička v polích

Turistika
Obec Libá, ležící v malebném údolí Libského potoka při okraji hraničního lesa, patří mezi turisticky vděčné cíle, i když je zatím neprávem poněkud opomíjená. Vznikla jako podhradí hradu Libštejn, založeného na strmém ostrohu pozdně románsky kolem poloviny 13. století. První zmínka o něm je z roku 1264, kdy se uvádí pod jménem Nový Liebenstein. V současné době je tento hrad v rekonstrukci.

Z Libé je možno podnikat velmi zajímavé turistické okruhy a to směrem na německý Hohenberg a.d.Eger, přírodní rezervaci Rathsam, hrad Seeberg, nejmladší evropskou vyhaslou sopku Komorní Hůrku, Pomeznou, Františkovy Lázně, Cheb a přehradní nádrž Skalka. Nedaleko je i přírodní rezervace SOOS a tzv. Motýlí farma.

Rovněž jsou zde ideální podmínky pro cykloturistiku. Je možno využívat komunikace podél státní hranice (tzv. pás), které vedou mírně zvlněným terénem a převážně hlubokým lesním porostem. Podél těchto komunikací je bezpočet míst, která skýtají možnost odpočinku a relaxace. Většina těchto tras je značena a jsou publikovány v turistických průvodcích a mapách. V roce 2001 byly pro potřeby turistu vybudovány další tři odpočívadla s podrobnými mapami a texty k historii místa, v němž se právě nacházejí. V zimním období jsou uvedené cyklotrasy využívány jako běžkařské tratě. Zájemci při tom mohou využít služeb vyhlášených místních ubytovacích a restauračních zařízení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-liba.eu, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA