Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Příchovice

Jen jeden kilometr na jižní stranu od Přeštic se nachází obec Příchovice.

Historie
První písemná zmínka o tvrzi a vsi se připomíná již v roce 1328, Deuhomilem z Příchovice. V erbu pánů Příchovských z Příchovice byly tři husí krky se zlatými zobáky na červeném štítě. Tento rod zde sídlil až do roku 1575.

Z pozdějších vlastníků Příchovského panství je nutno uvést Antonína Jindřicha Henigara ze Seeberka, který v letech 1717 - 1719 nechal postavit význačným architektem Jakubem Augustinem krásný barokní zámek. Posledním významným rodem na panství byl rod Schönbornů.

Přelomovým rokem pro obec byla parcelace v roce 1926, která proběhla podle zákona č. 215 sbírky ze 16. 4. 1919. Byla rozprodána zemědělská půda ve výměře 260 ha a bývalé panské hospodářské objekty. Začala také výstavba malých rodinných domků a přibylo malých zemědělských usedlostí.

V roce 1952 byla založeno v Příchovcích Jednotné zemědělské družstvo a došlo ke scelování pozemků. V obci se svépomocí postavil kulturní dům, hostinec a prodejna.

Současnost
Pro snadnou dostupnost blízkých Přeštic o Plzně je obec Příchovice lukrativním místem pro další výstavbu rodinných domů. K rozvoji obce napomáhá i technická vybavenost - plynofikace, ČOV, vodovod, mateřská škola i pracovní uplatnění v místních firmách.

Pod správou Obecního úřadu Příchovice spadají obce Kucíny a Zálesí, které mají svoje zastupitele v radě i obecním zastupitelstvu.

Památky

Kaple sv. Jana Nepomuckého
Je z roku 1883, zasvěcena sv. Janu Nepomuckému. Dal ji postavit Karel Schönborn. Je ve slohu novorománském.

Socha sv. J. Nepomuckého
Pochází z 1. poloviny 18. stol. Interiér kaple zdobí nad oltářem obraz sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti. Nejvzácnější je „ukřižování“ – dřevořezba neznámého autora, která po restaurování je vystavena u Domu historie Přešticka. Jedná se o dílo ze 17. až 18. stol., které bylo vyhlášeno kulturní památkou.

Zlatý potok
Příchovický nebo historicky Zlatý potok pramení u Skašova na severovýchodních svazích lesního komplexu Luh v nadmořské výšce téměř 600 m. Zhruba 15 km severozápadně odtud se v Příchovicích “u Vohradských“ vlévá v nadmořské výšce asi 350 m zprava do Vhlavy. S ní jeho vody plynou do Radbuzy, Berounky, Vltavy, Labe a Severního moře.

Největším přítokem je Potok Kucínský, sestávající ze dvou zdrojnic. Jedna pramení u samoty Agnes jižně od Plevňova, druhá - vydatnější - odvodňuje polesí Dolcko. Kucínský potok se do Zlatého vlévá zprava mezi Radkovicerni a Příchovicemi ve známé lokalitě “U přepadu“. Za zmínku stojí ještě další pravostranný přítok pramenící nad Vjezdem a ústící nad Vytůňským rybníkem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.prichovice.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA