Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ves Touškov

Ves Touškov leží v rovinatém terénu 4 km severozápadně od Stoda. Obec se nachází v nadmořské výšce 336 metrů. Na území žije 315 obyvatel.

Historie obce
Obec je poprvé připomínaná v roce 1243 jako vladycké sídlo. Roku 1290 je koupil chotěšovský klášter, který někdy v první polovině 14. století uskutečnil emfyteutické vysazení obci. Berní rula uvádí ve vsi k roku 1654 celkem 15 selských dvorů. Počet hospodářů se k roku 1713 zvýšil na 31. K roku 1788 bylo ve vsi 40 domů, jejichž počet v průběhu dalších 150 let stoupl na 146, v nichž žilo 543 obyvatel. Německé obyvatelstvo, které kraj osídlilo v období po třicetileté válce, bylo odsunuto po roce 1945.

Mimořádně rozlehlou a v mnoha směrech pozoruhodnou náves vymezují velké statky se stavební výbavou převážně z 19. a 20. století. Koncepčně založené půdorysné uspořádání návsi je velice podobné nedalekým obcím Lochousice a Uherce (okres Plzeň - sever).

Památky
V místech někdejší fary č. p. 1, patrové stavby z přelomu 18. a 19. století, stojí dnes nevzhledná správní budova zdejšího zemědělského družstva. V prostoru návsi stojí dosud řada hodnotných lidových domů, např. č. p. 25, 26 a 39. Ves byla v listopadu 1995 prohlášena Ministerstvem kultury České republiky za památkovou zónu lidové architektury.

V severozápadní části návsi stojí kostel sv. Markéty, který se jako farní uváděl již v roce 1352. Kostel byl roku 1846 v lodi prodloužen a doplněn kruchtou a věží. Fasády jsou novogotické z poslední velké opravy z konce 19. století. Fasáda byla naposledy rekonstruována ve druhé polovině 90 let 20. století. Kostel je jednolodní orientovaná stavba s věží na západní straně. K pětiboce uzavřenému gotickému presbyteriu, přiléhá z jižní strany sakristie.

Interiér lodi je plochostropý, upravený během velké empírové přestavby, tehdy byla zřejmě odstraněna i žebrová klenba v presbyteriu. Během poslední rekonstrukce fasády byl ve stěně lodi objeven a přiznán původní vstup do objektu s hrotitým gotickým portálem.

V prostoru před kostelem stojí pamětní kříž a pomník obětem 1. světové války. V blízkosti školy stojící na návsi je umístěna barokní socha svatého Jana Nepomuckého.

Při cestě ze vsi na nedaleký hřbitov stojí na sloupku s hlavicí a volutami poškozená socha Panny Marie Immaculaty. Sokl nese vročení do 18. století a text.

Čerpáno z oficiálních stránek http://www.mik-radbuza.cz/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=18, na kterých najdete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA