Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vstiš

Historie
Ves ležící 4 km západně od Dobřan. K r. 1243 zde bylo zemanské sídlo, kde přebýval Držek ze Vstiše. Vstiš byla roku 1271 postoupena chotěšovskému klášteru, který ji pravděpodobně vysadil emfyteuticky. Roku 1430 jí zastavil chotěšovský probošt Vilémovi z Rýzmberka, který ji připojil ke švihovskému zboží. Vilémův synovec ji přičlenil k přeštickému panství, kde zůstala až do 16. století. Roku 1564 ji probošt Adam vyplatil a opětovně připojil ke klášterství.

Po obvodu mimořádně rozlehlé návsi ležící v terasovitě členěném terénu, jsou situovány více než tři desítky usedlostí. Domy stojící ve štítové orientaci vytvářejí působivý, urbanisticky pozoruhodný celek, nemající srovnání s mnoha dalšími obcemi jižního Plzeňska. V jejím centru při potoce stojí velká, v pseudogotickém Kaple z r. 1906slohu postavená kaple, datovaná do roku 1906.

Vpravo od kaple stojí pomník věnovaný vstišskými osadníky obětem 1. světová války, postavený v roce 1938. V prostoru návsi pod rybníkem, napájeným Dnešickým potokem, stojí přízemní budova původní vstišské školy.

Necelý 1 km jižně od vsi vznikl koncem 19. století Bayerův důl, který měl velký vliv na rozvoj obce. Ze zařízení někdejšího Bayerova hlubinného kamenouhelného dolu dodnes zůstalo zachováno několik staveb vystavěných v období před a kolem přelomu 19. a 20. století. 1 km západně od vsi leží tzv. Vachtlův mlýn.

Okolní a příroda
Zdaleka nápadný kopec Vrabina, dnes zvaný Křížový vrch, se vypíná 4 km JV od Stoda do nadmořské výšky 487 m n. m. Vrabina se připomíná již k r. 1238 pravděpodobně jako území prodané mělnickým proboštem chotěšovskému klášteru. Chotěšovský klášter vlastnil Vrabinu po dlouhá staletí.

Křížový Vrch je přístupný od Chotěšova po zelené turistické značce, od Stoda je možné k Vrabině přijít po červené značce vycházející ze stodského nádraží směrem na Holýšov. Při dobré viditelnosti je z vrchu obdivuhodný výhled do krajiny, který však na mnoha místech ruší přerostlá zeleň. V lese přibližně 2 km západně od Vrabiny leží stejnojmenná hájovna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vstis.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA