Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černíkovice

Historie
Původní ves vznikla jako jedna z osad, které ve zdejším kraji založily polské kmeny, které následovaly českého knížete Břetislava I. do Čech po jeho vítězném válečném tažení roku 1039. První zmínka o obci samotné se objevuje v dokumentu z roku 1250. Černíkovice byly v majetku plaského kláštera. Roku 1346 byly plaským opatem Jakubem postoupeny Machovi, ves v této době čítala 8 usedlostí a rychtu.

Během husitských válek, v letech 1425-1430, byly Černíkovice při dobývání hradů Krašova a Libštejna vypáleny husitským vojskem, ve druhé polovině 15. století pak byly uváděny jako pusté. Ves byla v této době v držení světských pánů. Po roce 1521 byla navrácena plaskému klášteru, který ji posléze opět zastavil. V průběhu let docházelo k jejímu pozvolnému znovuosidlování. V druhé polovině 16. století jsou zde uváděny čtyři usedlosti, jejich počet později stoupl na sedm.

Roku 1546 Černíkovice získal Florián Gryspek, jeho rod ves držel až do roku 1623. Tehdy, v bouřlivé době po porážce stavovského povstání, ji opět získal plaský klášter. Čechy v příštích letech čekalo těžké období třicetileté války, která se podepsala i na životě ve zdejším kraji a nevyhnula se ani Černíkovicím. Čtyři dvory tu během ní byly zcela zničeny. Roku 1826 koupil majetek od Náboženského fondu plaského kláštera kníže Metternich. Po reorganizaci státních úřadů v letech 1848-1850 získaly Černíkovice samostatnost. Byl tu ustanoven Obecní úřad, náležející pod soudní a politický okres Kralovice. V roce 1880 byla v centrální části obce zvané "Na vršku" postavena kaplička sv. Prokopa.

Až do roku 1989 spadaly Černíkovice pod správu střediskové obce Kožlany. Po revoluci však obec znovu získala samosprávu. V roce 1993 byla zahájena výstavba víceúčelové budovy, do provozu byla uvedena v říjnu roku 1997. V budově se nachází Obecní úřad, kanceláře, hostinec a obchod, suterénní místnosti nabízejí využití pro společenské příležitosti. V současnosti v Černíkovicích žije 86 obyvatel. Obec dnes žije čilým společenským životem. To dokazují i "dny dětí", tenisové turnaje a pouťové zábavy, které se tu konají. Jako nová tradice místních občanů je pořádáno také setkání věřících u kapličky sv. Prokopa. Černíkovice jsou dnes slibně se rozvíjející obcí, ne náhodou také v roce 1997 při vyhodnocení soutěže obcí Západočeského regionu "Místo v srdci" získaly "Zlatou stuhu" jako vítěz regionu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=585, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA