Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velečín

Obec Velečín se rozkládá na severní hranici Plzeňského kraje, poblíž rozhraní krajů Plzeňského, Severočeského a Středočeského. K Velečínu patří uprostřed lesů skrytá osada Ostrovec.

Historie
Založení Velečína se datuje od 10. století. Dvůr si tu vystavěl Velata, po staročesky se pak uvádělo Velatin dvůr, z čehož pak vznikl název Velečín. Záznamy se datují od 13. století, kdy ves náležela Bohuslavu ze Šanova, ale posléze byla jeho syny prodána blatenským křižovníkům. V 16.stol. byl Velečín připojen k Rabštejnu a později k panství petrohradskému. Obec se též na čas stala majetkem žihelského panství, avšak od r.1622 opět náležela k panství petrohradskému.

Ostrovec bývala velká osada a již ve 14. stol. tu stála fara a kostel sv. Jana. V husitských válkách byla ves zničena a po r. 1420 byla postoupena králem Zikmundem panství rabštejnskému. Od r. 1775 byla osada, jež zde vznikla přejmenována Němci, kteří se zde usadili, na Johannesdorf právě podle kostelíka sv.Jana. Ten byl v roce 1757 přestavěn hrabětem Černínem z gotického slohu na barokní.

Po skončení 2. sv. války a po vysídlení Němců přicházejí do Velečína i na Ostrovec čeští dosídlenci. Od té doby obě obce procházely érou socializace českého venkova (místní rolníci tvořili JZD - jednotné zemědělské družstvo) a velice úzce byl život obou obcí spjat i s obcí Pastuchovice. Postupný vývoj společnosti se odrazil i na přeměnách těchto obcí, zvláště po událostech v r. 1989.

Současnost
Dnes obec Velečín a Ostrovec tvoří jeden komplex pod správou obecního úřadu. Obě obce dohromady čítají 55 trvale bydlících obyvatel, ostatní jsou rekreanti.

Nutno doplnit, že v obou obcích dochází i ke změnám co do vzhledu, neboť jejich obyvatelé se snaží své domky zvelebovat, což oběma vesnicím jen prospívá. V.r. 2006 byla zahájena i oprava kulturní památky, ostroveckého kostela sv. Jana. Obnova kostela bude pokračovat v závislosti na výši získaných financí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=667, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA