Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová Ves u Světlé

Historie
Původ obce spadá do dávného středověku. Ve 13. století patřila Nová Ves klášteru v Sedlicích u Kutné Hory. Asi o 100 let později stala se součástí rozsáhlého zboží Lipnického. Ve druhé polovině 16. století byla připojena ke Světlé.

Od roku 1885 slouží obci místní trojtřídní škola, kam chodí děti z Nové Vsi a Dobré. V roce 1888 začal v obci působit hasičský sbor a v roce 1918 byl do obce zaveden elektrický proud.

Rok 1922 sčítá obec 87 čísel popisných s 662 občany. Celková plošná výměra obce činí 757 ha z toho zastavěných ploch 5 ha a 146 ha lesů, z toho 12 ha lesa obecního. Obec má pět rybníků: Horní, Dolní, Dvořákův, Říhovka, Vágnera. V roce 1926 se započalo se stavbou družstevního lihovaru.

Podle sčítání lidu v roce 1930 měla obec 666 obyvatel a 105 čísel popisných.

V roce 1952 se započalo s úpravou hřiště na pozemku bývalé cihelny. O pět let později v roce 1957 byla zřízena autobusová linka Havlíčkův Brod - Světlá nad Sázavou a ve stejný rok vybudováno veřejné osvětlení obce.

Současnost
Obec Nová Ves u Světlé je součástí kraje Vysočina . Okresní město Havlíčkův Brod je vzdáleno 17 km od obce. Spojení mezi okresním městem a pověřenou obcí Světlá nad Sázavou, která leží 3 km od obce je zajišťováno autobusovou dopravu,. Občané mají možnost se přepravovat i vlakem, vlaková zastávka je však od centra obce vzdálená 2km.

Obec má svoji školu. V budově školy je základní škola pro I. stupeň, mateřská škola a školní jídelna. Místní knihovna poskytuje kromě výpůjčky knih i možnost pracovat na počítačích, včetně připojení k internetu. V obci jsou dva obchody potravin, pohostinství a kulturní dům.

V obci je hasičská zbrojnice a aktivně zde působí SDH,. Ti pravidelně pořádají soutěže různorodé společenské akce, čímž v obci výrazně ovlivňuje kulturní život. Kromě hasičů v obci pracuje sportovní oddíl TJ Jiskra Dobrá nad Sázavou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.novaves.obecniurad.net, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA