Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Služátky

Současnost a turistické zajímavosti
Obec Služátky leží na území bývalého okresu Havlíčkův Brod. Od tohoto města je vzdálena 17 kilometrů a 3,5 kilometrů ji dělí od Světlé nad Sázavou. Nadmořská výška návsi je 467 m. n. m. Historické kořeny původu obyvatel a jejich života lze sledovat až k roku 1591. Obec se nachází v severní části Českomoravské vrchoviny. Je pro ni charakteristický členitý povrch: domy jsou rozesety po obou stranách údolí vzniklého kolem místního potoka; celé údolí se pak svažuje severozápadním směrem k soutoku Zbožského potoku a Sázavky v obci Josefodol. Východní strana obce je ohraničena rozsáhlým lesem, jenž pokrývá vrchy Hejlice (550 m.n.m.) a Homole (554 m.n.m).

Na návsi stojí drobná sakrální stavba: kaplička zasvěcená Panně Marii. Kaple byla rekonstruována a znovu vysvěcena v 90. letech minulého století. Rozsáhlou rekonstrukcí prošla v letech 2002-2006 též budova obecního úřadu, jež na počátku 20. století fungovala jako obecní pastouška. Přestavěna byla v 50. letech téhož století, kdy začala sloužit dnešnímu účelu. Kromě kanceláře starosty se v budově nachází knihovna s přístupem k internetu. Ve spodním patře byla v minulých letech vybudována útulná hospůdka „Služátecká bašta“, která zve návštěvníky k posezení sedm dní v týdnu. V jihovýchodní části katastru obce se nachází rybník hojně využívaný jako přírodní koupaliště. Oblíbeným cílem procházek je cca 2 kilometry vzdálená Žižkova studánka, z níž podle místní tradice pil Jan Žižka, když po vítězství u Kutné Hory pronásledoval poražené nepřátelé. Studánka se nachází vprostřed hlubokých hvozdů jihovýchodním směrem od obce a na domnělý Žižkův čin zde upomíná vyvýšená busta tohoto válečníka.

Obec pořádá každoročně na přelomu května a června hojně navštěvovaný Pohádkový les (poslední dva roky vždy kolem 500 dětí). Akce spojuje příjemnou procházku služáteckými lesy s dobrodružnými soutěžemi pro děti, které jim zprostředkovávají pohádkové bytosti. Děti získávají sladké odměny. Na konci putování, před obecním úřadem, čeká na všechny účastníky atraktivní program a lákavé občerstvení proslavené místními kulinářskými specialitami. Na konci prázdnin pak bývá pro děti organizován branný závod, na jehož vítěze v pěti věkových kategoriích vždy čekají interesantní odměny.

V 90. letech byl v obci zaveden plyn a na přelomu tisíciletí pak vlastní vodovod, jenž obyvatele zásobuje neobyčejně čistou vodou pramenící v místních lesích. Ve Služátkách trvale žije 160 obyvatel a je zde 55 domů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://sluzatky.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA