Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tis

Současnost
Tis leží v SZ části okresu Havlíčkův Brod vzdálen 16 km na SV od okresního města Havl. Brodu, 2 km od hlavního tahu Havlíčkův Brod – Kolín.

Katastr obce je protažen ve směru sever – jih v délce 6,7 km. Největší šířka katastru je 4 km. Výměra katastru je 1412 km. Nedílnou součástí Tisu je místní část, osada Kněž. Leží na sever od Tisu a je od něj vzdálena 1 km.

Zeměpisná poloha je vymezena 49o 16´ s.š. a 15o 37´ v.d. Přibližně na stejné zeměpisné šířce jako Tis leží Příbram a Vlašim. Na stejné zeměpisné délce jako Tis leží např. Jihlava.

Tis leží na Českomoravské vrchovině na SZ od Žďárských vrchů, v nadmořské výšce 545 m n. m. Osada Kněž se rozkládá v nadmořské výšce 446 m.n.m. Nejvýše položené místo na území katastru kopec „Kaplička“ (581 m n. m.) je překlenuto místní komunikací mezi Tisem a Kněží.

Na území katastru obci Tis pramení v nadmořské výšce 528 m.n.m. na místě zvaném „Červenka“ Tiský potok, jenž se vlévá z pravé strany do Lučického potoka, ten je pravostranným přítokem řeky Sázavy. Sázava pramení ve Žďárských vrších v nadmořské výšce 757 m.n.m. a protéká jižně od katastru obce Tis (Žďár nad Sázavou, Havl.Brod, Světlá nad Sázavou). Okolí obce tvoří členitý reliéf a spolu s množstvím lesů dotváří ráz jinak kulturní krajiny.

Na počátku minulého století žilo v Tisu 790 občanů, dnes je to necelých 400. K základní občanské vybavenosti (pošta, autobusové spojení, škola ...), přibyl za poslední roky v obci vodovod a plyn a jsou připraveny pozemky pro výstavbu nových domů. Velké finanční prostředky byly v uplynulých letech vydány na modernizaci sportovního zařízení. Hasičský spolek spolu s fotbalovým klubem v největší míře zajišťují jak sportovní, tak i kulturní vyžití občanů. K největším devizám obce patří zdravé, neznečistěné přírodní prostředí.

Větší rozvoj obce je však brzděn její polohou a nedostatkem pracovních příležitostí. Nejbližší z větších měst jsou Světlá nad Sázavou (12 km), Chotěboř (16 km) a okresní město Havlíčkův Brod (16 km). Tyto sídla zajišťují občanům uspokojení potřeb vyšších řádů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obectis.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA