Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoká u Havlíčkova Brodu

Historie 
První písemná zmínka o obci Hohentann (Vysoká) pochází z roku 1308. V roce 1399 se objevil název obce Hohentannen, v roce 1654 je obec připomínána pod názvem Hochtann, 1843 Hochton, Hochtann (Hochtanow), 1886 Hochtanov, Hochtan a v roce 1945 Hochtánov.

Obec byla založena pod vrchem jménem Hochtann a byla pojmenována podle své polohy pod tímto vrchem (v českém překladu „pod vysokou jedlí"). Český ekvivalent názvu obce se vytvořil analogicky podle českých místních jmen v okolí (Bartoušov, Šlapanov) z německého jména připojením koncovky -ov. Počeštěná podoba jména se udržela velice dlouho, ještě v roce 1945 se v dokladu objevuje Hochtanov. Po odsunu Němců bylo pravděpodobně jméno pociťováno jako nežádoucí, a došlo proto k přejmenování obce i vrchu částečným překladem německého jména, tedy Hochtánov.

Obec patřila původně do střítežského panství. Byla vždy v katastru okresu Havlíčkův Brod. V Úplném místopisném slovníku Království českého Václava Kotysky (1895) se uvádí, že obec měla 308 obyvatel (29 Čechů a 279 Němců) a dvoutřídní školu.

Když už se touláme minulostí obce, jistě stojí za zmínku historie zdejšího lyžování. Ta sahá až do počátku 20. století, kdy sem Klub lyžařů KČST v Německém Brodě pravidelně pořádal nedělní výlety spojené s lyžařskými kurzy a závody. V roce 2002 bylo vybudováno na sjezdovce umělé zasněžování, což - jak všichni doufali - přineslo výrazné prodloužení lyžařské sezóny. V současné době se tedy obec Vysoká může pyšnit lyžařským vlekem s nejmodernější technikou včetně umělého zasněžování s osvětlením, možností parkování přímo u sjezdovky a občerstvením v útulné chatě přímo na vrcholu kopce.

Obec byla dlouho místní částí obce Mírovka a poté součástí Havlíčkova Brodu. V současné době je již Vysoká samostatnou obcí a to od roku 1993, kdy byl prvním starostou zvolen pan Vladimír Bárta (*1932, Světlá n/S +1998, Vysoká). Poté vykonával funkci starosty od roku 1998 až do voleb v roce 2002 pan Parízek František. Nyní je starostou obce pan Vladimír Kučera z Nového Světa.

Rodáci
Mezi významné rodáky Vysoké patří houslista, interpret a skladatel Jiří Čart (jinak Cart; Czart,; Czarth; Schardt; Zarth * 1708, Vysoká + 1774, Mannheim).

Turistické zajímavosti
V současné době nabízí obec Vysoká spoustu příležitostí pro milovníky sportu či turistiky. Okolí obce je hojně využíváno turisty a cykloturisty (cyklotrasa č. 4157).

Obec se může vyhovět i příznivcům lyžování. Na stejnojmenném kopci Vysoká (587 m n. m.) je vybodován lyžařský vlek s nejmodernější technikou včetně umělého zasněžování a osvětlení, možností parkování přímo u sjezdovky a občerstvením v útulné chatě přímo na vrcholu kopce. Tento lyžařský areál slouží i jako zimní středisko okresního města Havlíčkův Brod.

Mezi turistické zajímavosti obce patří zejména selská usedlost čp. 16 (uprostřed obce na pravé straně silnice na Šlapanov). Jedná se o lidovou architekturu z 18. století se zvoničkou nad střechou stavení. Usedlost je bohužel znehodnocena nevhodnými stavebními úpravami.

Dále pomník obětem 1. světové války v horní části obce vedle hasičské zbrojnice a nově opravená a vysvěcená kaplička u silnice pod vsí směrem od Havlíčkova Brodu.

Okolí obce je vhodné k turistickým vycházkám, houbaření a lyžování. Vrch Vysoká patří k nejvyšším místům havlíčkobrodského okolí. Vysoká patřila a patří k oblíbeným turistickým místům, vhodným k vycházkám například z Havlíčkova Brodu.

Současnost
Ve Vysoké je obchod se smíšeným zbožím a restaurace.

Obec Vysoká se v roce 1993 odloučila od Havlíčkova Brodu, což umožnilo vybudování vodovodu, plynofikace, nového obecního úřadu se společenským sálem, hospůdkou a fitcentrem.

V současné době se pracuje na budování komunikací, inženýrských sítí pro novou výstavbu a další akce pro zkrášlení obce a šťastnější život obyvatel a to nejen ve Vysoké, ale i v satelitních obcích Čistá a Nový Svět.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vysokahb.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA