Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skuhrov

Obec Skuhrov leží na severním okraji Českomoravské vysočiny, 9 km severozápadně od Havlíčkova Brodu na silnici č.38 (Havlíčkův Brod - Praha).

Skuhrov je velmi stará osada. Vznikla na konci 12. nebo na začátku 13. století při Haberské stezce, v dobách, kdy tato stezka nabývala důležitosti rozvojem stříbrných dolů u Německého Brodu. První písemná zmínka o vsi Skuhrov pochází z roku 1352. To už tu byla kvetoucí osada s kostelem a vlastní farou.

V obci je několik zajímavých historických památek, z nich nejvýznamnější je kostel sv. Mikuláše.

Okolí Skuhrova je vhodné k turistickým vycházkám, houbaření a koupání.

Historie
První písemná zmínka o vsi Skuhrov se objevuje v roce 1352. Obec spadala pod panství Habry. V roce 1850 se Skuhrov připomíná jako obec okresu Habry, v letech 1869-1930 patřila obec do okresu Časlav a od roku 1950 patří Skuhrov do okresu Havlíčkův Brod.

Turistické zajímavosti

Kostel sv. Mikuláše
Původně gotický kostel z 1.poloviny 14.století byl několikrát upraven - v roce 1688, 1693, v letech 1707-1712 zedníky z Habrů a v roce 1727 dělníky z Humpolce. V roce 1811 byla přistavěna věž v empírovém slohu na místě, kde stála původně dřevěná zvonice

Kostel je jednolodní, čtvercový, s polygonálně uzavřeným presbytariářem se sakristií na severní straně. V jižní zdi lodi se nachází zazděný gotický portál.

Presbytariář je sklenutý paprsčitou klenbou na konzoly, žebra hrubého klínovitého profiu jsou asi z 1.čtvrtiny 14.století. Na stropě kostelní lodi se nachází freska z konce 19. století.

Zařízení kostela tvoří hlavní oltář ze sklonku 18. století (moderně upravený, s obrazem od Vysekala z Kutné Hory), dva boční barokní oltáře (sv. Jana Nepomuckého se čtrnácti svatými pomocníky a P. Marie) z období kolem roku 1700.

V kostele je socha Krista Trpitele z poloviny 18. století. Ostatní zařízení kostela je pseudoslohové. Kamenná křtitelnice pochází z období kolem roku 1700. Kolem kostela je hřbitov s barokní, obdélníkovou márnicí z let 1707-1712.

K historickým zajímavostem obce patří také barokní fara z roku 1728 od V. Smekly. Dále prázdná obdélníková kaple sv. Floriána při silnici k Havlíčkovu Brodu, postavená v roce 1783. Průčelí kaple je čleňeno pilastry nesoucími římsu a půlkruhový štít.

V obci se nachází žulový kříž s okosenými hranami (před vraty domu č.64). Kříž je bohžel velmi poškozen, hlava je téměř celá obroušená. Podle pověsti se jedná o jeden z křížů, které lemovaly haberskou obchodní stezku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.skuhrov.webz.cz/default.htm, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA