Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dýšina

Vznik obce a jejího názvu
Jméno „Dejšina“ je svým původem přisvojovací přídavné jméno, k němuž se původně kladl, později domýšlel pojem ves. Jméno osobní, od něhož je toto přídavné jméno utvořeno a z něho Dýcha, to je člověk, jenž zhluboka dýchá, těžce oddychuje, supí, sípe. Jako od „matka“ tvoří se „matčina“, tak od „dýchá- Dýšina“, stará čeština se řídila koncovkou (a), ne rodem mužským.

Původní jméno tedy bylo Dýšina – tj. Dýchova ves – jím založena a jím osídlena. V obecné mluvě se říkalo Dejšina.

Dejšinu ves s Chrástem daroval král Václav roku 1242 klášteru chotěšovskému jako odměnu proboštu Zdislavovi. V berním rejstříku z roku 1379 se lze dočíst, že Dejšina náležela několika vladyckým majitelům a faráři.

Listina z roku 1386 uvádí v Dejšině několik sedláků a listinou z roku 1401 prodává Lipolt z Oseka právem zákupním Dejšinu lidem zde usedlým a vypočítává tu 18 sedláků a kováře s pozemkem

Obec Dýšina leží 10 km severovýchodně od Plzně. Patří k ní osada Nová Huť a Horomyslice v údolí řeky Klabavky. Historie Dýšiny je delší než Plzně. Založena byla roku 1242 za vlády Přemyslovců. Již tehdy se stal dominantou raně gotický kostel, kolem kterého se začalo vytvářet historické jádro vesnice. Kostel byl pak po požáru v 17. století dostavěn v raně barokním slohu samotnou Diezenhoferovou dílnou. Fara a statky uprostřed vesnice byly pak také postaveny v selském baroku.

Dýšina nebyla ani v historii nikdy jen čistě zemědělskou obcí. Velkou tradici zde má železářství. Okolí bylo vždy poměrně bohaté na železnou rudu. V 17. století byly v Nové Huti a Horomyslicích vysoké pece a na řece Klabavě vznikaly hamry. Toto je vlastně příčinou toho, že dnes je Dýšina průmyslovou obcí a ztrácí tak v současnosti doslovný vesnický charakter.

V 50. letech zde byla obnovena těžba a zpracování železné rudy. Vznikl velký závod, který však nebyl rentabilní, o to více však ničil životní prostředí.

V roce 1967 byla výroba zastavena a na území závodu vznikly další odlišné závody. Tímto průmyslovým vývojem se zvýšil i počet obyvatel obce. Dnes má obec celkem 1333 obyvatel. S Plzní je obec spojena městskou dopravou a železnicí Praha - Plzeň.

Po roce 1989 se Dýšina snaží ze všech sil stát se obcí, kde se lidem bude žít dobře, stát se obcí, která bude moderní, ale zároveň si zachová a obnoví své historické jádro. Toto ji však bude stát nemalé úsilí.

Turistické zajímavosti
Obec Dýšina se nachází v jihovýchodním cípu okresu Plzeň-sever, 8 km severovýchodně od Plzně. Sousedí s Rokycanskem, se kterým ji spojuje půvabná říčka Klabava. Směrem od Prahy je možné do Dýšiny sjet z dálnice D5 přes obec Kyšice směrem na Chrást. Dále je možné z Plzně využít linku MHD č. 53 a č. 54 a také spoje ČSD na trati Praha -Plzeň. Nejbližší železniční zastávka je nádraží Chrást. V současnosti má obec 1500 obyvatel. První osídlení spadá do mladší doby kamenné. Nálezy zbytků z 8. století jsou svědectvím jedné z nejstarších slovanských osad na Plzeňsku. První listinné doklady o Dýšině jsou datovány z roku 1242.

Okolí Dýšiny bylo vždy poměrně bohaté na železné rudy. Byla zde dobývávána a zpracovávána ve vysokých pecích již od středověku. Tím se stalo, že se Dýšina, původně zemědělská vesnice, v průběhu let stala jednou z nejprůmyslovějších obcí Plzeňska. Vlivem rozvoje železářství a hamernictví v 17. až 18. století a dále vlivem vzniku velké průmyslové zóny v 50. letech 20. století zde byly vybudovány hrudkovny na úpravu nekvalitní železné rudy těžené u Ejpovic. Hrudkovny zanikly v roce 1967. Provoz velmi poničil životní prostředí. V rozpadající se průmyslové zóně, která je neustále v pohybu, vznikají nové podniky, např. Mrazírny Dýšina, Armabeton, dnes Strabag a jeden z nejmodernějších závodů na výrobu nápojových plechovek - Continental Can Europe.

Obec má velkou památkovou zónu, jejíž dominantou je kostel Nejsvětější Trojice z roku 1328. K dědictví patří i raně barokní fara z roku 1717, vystavěná Jakubem Augustonem ml. Náves je lemována dosud zachovalými selskými dvory s památkově chráněnými branami z 19. století ve stylu lidové architektury. V jednom z těchto statků má původ slavný malíř české historie Václav Brožík.

K obci náleží dvě osady Horomyslice a Nová Huť. V první polovině 20. století byla Nová Huť vyhlášeným letoviskem, které si ponechalo zvláštní atmosféru jakéhosi „genia loci“. Na loukách, téměř v lese, se nachází koupaliště. Do Nové Hutě je možné dojet pravidelnou autobusovou linkou MHD z Plzně - Doubravky. V Nové Huti se nachází tenisové kurty a nohejbalové hřiště.

V další části obce, malé a velmi staré osadě Horomyslice, je vybudováno golfové hřiště „Golf Park Plzeň“, které se rozkládá na 72 ha, má 18 jamek s mezinárodními parametry - jedna z jamek se nachází na poloostrově jezera zatopeného dolu na rozhraní katastru Dýšina-Ejpovice.

Dýšina je součástí mikroregionu Horní Berounka, povodí Klabavy. Jedním ze záměrů tohoto mikroregionu je vybudování cyklostezky spojující Plzeň s Rokycanskem. Již nyní je možné v určitých úsecích cyklostezky využít.

Obec se stává moderní obcí s historickým zázemím. Nabízí nejen kulturní památky, ale i sportovní a turistické vyžití v krásné přírodě. Dýšina disponuje poštou a zdravotnickým zařízením, k dispozici jsou i ubytovací zařízení a dvě kvalitní restaurace.

Obec žije bohatým společenským životem s cílem udržování a obnovování místních tradic jakými jsou staročeské máje, staročeské dožínky, pálení čarodějnic, staročeský masopust s divadlem. Novou tradicí je i Mezinárodní folklorní festival "Česká náves - Dýšina" s 350 účinkujícími, kdy se vesnice prezentuje v plzeňských krojích. Tento festival dává příležitost i neprofesionálním folklorním souborům v regionu. V místní knihovně byla zřízena veřejná internetová stanice. Sport pro všechny Dýšina nabízí sportovní vyžití pro všechny věkové kategorie. V Základní škole gen. Pattona je zřízena posilovna. O místní fotbalové hřiště se stará FC Kovo Všestav.

Zvláštností je i nově vybudované mateřské centrum. V obci působí ochotnický spolek Lucifer. Známý je i pěvecký sbor Gutta, který se soustřeďuje na gotickou a renesanční hudbu.

Dne 7. května 2005 k 60. výročí osvobození byl před základní školou odhalen památník Georgie S. Pattona, velitele 3. americké armády.

Dne 3. září 2005 byla na škole odhalena deska s novým názvem školy "Základní škola generála Pattona Dýšina". Tento čestný název byl udělen u příležitosti 60. výročí osvobození západních Čech.

Obec Dýšina je nositelem titulu "Vesnice roku 2003 Plzeňského kraje" a v celonárodním kole této soutěže se umístila na 2. místě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecdysina.cz/, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA