Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mokrouše

Historie a název obce
Pojmenování odvoditi lze od osobního jména Mokrouch, ač nedoloženého. V listinách z roku 1420 i Mokrúšov. Lidový název Mokrouše, (množ. číslo) snad označuje osadu jako pustou. Mokrouš, rovné jako Chachov, uvádí se v dobách pohusitských jako ves pustá. Obec města Rokycan zřídila z jejích pozemků panský dvůr a část chachovskou zalesnila. Při dvoře tom zůstal jen jeden domkář a rustikální chalupa čís. 2.

Roku 1780 vzniklo tu 31 nových usedlosti s různou výměrou půdy, rozdělenoť mezi ně asi 931 měr panské půdy v emfyteutické držení. Nejvíce, 118 stěr, získal Mates Stašek z čísla 11. Nová osada utvořila se ve formě zúžujici se ulice kolmo k silnici položené směrem k bývalému dvoru a rozšiřovala se pak podél silnice až téměř k Tymákovu.

Noví osadníci byli většinou domkáři a podruzi přišli z okolních vesnic, jmenovitě z Tymákova. V Mokrouši nacházíme vedle staveb novějších, jež s rozvojem osady vznikly, i starší zachované stavby selské, jevici povšechný ráz empiru často s barokními příměsky, jenž opakuje se na několika málo příkladech. Stodoly velmi často dřevěné, původní.

Ze starých, původních staveb zajímavý jest zvláště dvorec čís. 12., „U Žitků“, nyní Metod. Kozlík. Staveni obytné vzadu dvora, jest dřevěně, okna orámovaná s římsičkami, štít stavení trojdílný a ozdobně vykrajovanými lištami členěný.

Podobně modernisovaný empir jest u stavby čís. 40., dvůr „u Beranů“, nyní Černý. Starobylým rázem vyznačuje se zvláště stavení čís. 4. „u Kuglerů“. Jest to bývalý panský dvůr nevelké rozlohy, při němž pozornost vzbuzuje hlavně vysoký srub zčernalého zdiva se vznositou střechou. Železem pobité dveře uzavírají vchod opatřený kamenným slohovým pažením s letopočtem 1751. Sluneční hodiny na straně východní i na straně jižní zajisté volaly ještě robotníky v čas ke práci na panském.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA