Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libštát

Historie
Obec Libštát se nachází v jihovýchodní části okresu Semily v podhorské oblasti Krkonoš na rozloze 1 013 ha. Největší část jejího území tvoří zemědělská půda (652,1 ha.) a lesní půda (263,1 ha.).

Počátek vzniku obce není přesně doložen. V latinských textech se její název uvádí Lubstata, Libstat, Lybstat, Lipstat; v německých Liebstat, Liebstädtl. Podle názvu Liebstädtl lze usuzovat, že byla založena ve 13. století, kdy Přemyslovci zakládali nové osady a povolávali sem Němce.

Katolický kostel byl založen r. 1361. V 17. století, však fara nebyla obsazena, z čehož lze usuzovat, že většina obyvatel byla Husova učení. Násilná katolická reforma a pronásledování jinověrců v 17. a 18. století způsobilo odchod mnoha historicky usedlých obyvatel. Po vydání tolerančního patentu byla v obci založena evangelická církev, která v roce 1786 založila vlastní kostel.
    
Jako městečko se uvádí obec již v r. 1525. Urbanizace začala nejprve v údolí říčky Olešky, později se výstavba rozšiřovala i na vzdálenější svahy a návrší. Počátkem 18. století tak vznikly Račana, Vršek, V rokli, Vyšehrad, Malá strana, Něm. rokle, Kavkázsko, Vystrkov, Černé moře a další místní názvy.

Počátkem 18. století bylo také založeno náměstí, což byl největší urbanistický počin v historii obce.
S rozvojem textilního průmyslu koncem 80. let 19. století nastal rozkvět obce, která dostala statut městysu. Byla zde zřízena železnice Liberec - Pardubice s nádražím "Libštát", dnešní nádraží "Košťálov" a nová silnice do Lomnice n.P., vybudována první mechanická tkalcovna Dr. Kramáře. Své výjimečné postavení v okolí završil Libštát výstavbou měšťanské školy v r. 1932.

Obec má vlastní znak jehož popis podle Widimského zní:
Na spodu stříbrného štítu je červený pahorek, na kterém vyrůstá uprostřed lípa v přirozených barvách. Po stranách lípy stoji dva černí havrani hledící na korunu stromu.

Současnost
Dnes je obec součástí mikroregionu Pojizeří, počtem obyvatel se řadí do 1 000, prochází jí železnice 030 Liberec - Pardubice se zastávkou v Libštátě, státní silnice II. třídy č.283 Turnov - Stará Paka , odbočuje odtud státní silnice III. třídy č. 283-11 do Lomnice n.  P., prochází červeně značená turistická trasa vedoucí z Jičína přes Lomnici n.P., Libštát, Jilemnici do Krkonoš k prameni Labe.

V rámci mikroregionu Pojizeří jsou obcí vedeny cykloturistické trasy propojující obce mikroregionu  a místní cykloturistické a procházkové okruhy.

V obci je obvodní, zubní a dětská zdravotní služba, kino, knihovna, koupaliště s kioskem rychlého občerstvení, pohostinství s ubytováním, cukrárna, ubytování v soukromí s chovem koní, tenisový kurt, hřiště odbíjené, fotbalový stadion a za dobrých sněhových podmínek i lyžařský vlek.

Památky
Z památkově chráněných nebo zajímavých  objektů stojí jistě za zmínku:

Katolický kostel sv. Jiří
Pozdně barokní kostel z let 1787 - 89. Na faře pobýval lékař J.  Th.  Held, postava z Jiráskova F.  L.  Věka.

Kamenný most přes říčku Olešku
Z r. 1822 se sochami Jana Nepomuckého a sv. Václava.

Dřevěná lomenice č. p. 4

Bývalá škola č. p. 2
Roubená stavba podkrkonošského typu, doklad dějin školství s počátkem vyučování v r. 1781.

Socha Panny Marie
Pozdně barokní plastika z konce 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pojizeri.cz/obce/libstat.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA