Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Příkrý

Historie
První písemná zmínka o Příkrém pochází z roku 1623. V roce 1634 je zmiňována krčma v Příkrém. V té době (1635) odvádělo desátky 23 osob faře semilské.

Po roce 1754 je připojeno panství jesenské, kde ležel Škodějov, k panství semilskému, které od roku 1824 patřilo K. A. Rohanovi a v roce 1852 byl Škodějov připojen k Příkrému.

Za Marie Terezie, zhruba kolem roku 1751 byla postavena zvonice v Příkrém.

V roce 1812 byla v Příkrém ustanovena exkurentní škola, v roce 1838 pak samostatná škola. V roce 1841 již školu navštěvovalo 87 dětí, přičemž 21 dětí z obce do školy nechodilo. V roce 1881 již navštěvovalo školu 134 dětí. V té době (1869) měla obec Příkrý 721 obyvatel.

V roce 1866 byla postavena silnice přes Příkrý, která spojovala Semily s Vysokým nad Jizerou. S dobrým dopravním spojením na Semily souvisí i vznik brusírny korálů v místech dnešní továrny Chalko, kterou založil roce 1884 Čeněk Novotný. Ale již brzy po založení, v roce 1896 byla brusírna v souvislosti s rozvojem textilního průmyslu, v jinak velmi chudém Podkrkonoší a zejména v Pojizeří změněna na mechanickou tkalcovnu se 40 stavy.

Význam tkalcovny a její úspěšnost dokládá skutečnost, že již 4 roky po vzniku tkalcovny byla rozšířena na 150 stavů a po požáru v roce 1909 byla vybudována tkalcovna nová se 314 stavy, ve které byl v roce 1927 vyráběn široký sortiment textilních výrobků - damašky, froté, utěrky, stuhy, knoty, ponožky, šněrovadla, punčochy, leštěné příze, lepené stuhy. Pracovalo zde na 240 pracovníků ve dvou směnách nejenom z Příkrého, ale i z Bozkova, Škodějova, Nouzova, Cimbálu a Bitouchova.

Továrna v té době poskytovala mnoha lidem práci a byla pro obec i okolí velmi důležitá. Přesto se její vliv ve výstavnosti obce příliš neuplatnil.

V roce 1924 byl v horní části obce obecní chudobinec, v roce 1931 pak zavedena elektřina.

V poválečném období byla rekonstruována tkalcovna a v roce 1949 založeno JZD. V roce 1953 bylo započatu s výstavbou kravína.

V roce 1957 byl vybudován rozvod pitné vody v obci.

V roce 1950 však již měla obec pouze 422 obyvatel a tento počet nadále klesal. V roce 1965 tkalcovna se 190 mechanickými stavy zaměstnávala 79 pracovníků a v roce 1970 měla obec již pouze 340 obyvatel. V roce 1970 bylo započato s výstavbou čistícího a čerpacího zařízení na Vošmendě pro dodávku pitné vody do Semil. V roce 1980 má obec již jenom 290 obyvatel a význam továrny poklesl ve srovnání s rozsáhlou sítí středních a větších textilních továren v údolí Jizery.

Turistické zajímavosti

V zástavbě Příkrého a Škodějova nevynikají nijak význačné stavby, významné kulturní a architektonické památky. Historické podmínky vývoje obcí nepřály vzniku ani takových staveb, jako je kostel, fara nebo výstavný hřbitov.

V ústředním seznamu nemovitých kulturních památek MK ČR jsou v Příkrém zapsány spíše drobnější pamětihodnosti, jako je sousoší Kalvárie u zvonice ve středu horní části obce a kříž u cesty do Škodějova, dokumentující dřívější obraz chudé vesnice, roztroušené podél cest a potoků v prudkém svahu.

Kulturní a architektonická hodnota obou obcí tkví v zapojení zástavby do okolního prostředí, do obrazu krajiny, a to zejména u Škodějova, vrostlého do líbezného údolí Honkova potoka. Rovněž některé partie Příkrého, zejména ve střední a dolní části obce, vytvářejí působivou scénu souladu zástavby s dramatickým terénem.

Tento druh kulturní hodnoty je podpořen řadou lidových staveb - statků a chalup, z nichž některé jsou natolik v původním stavu nebo se vyznačují takovými památkovými cennostmi, že by si zasloužili památkovou ochranu. I když ostatní stavby tohoto druhu jsou dotčeny necitlivými přestavbami a úpravami, zachovávají často alespoň charakter a měřítko, odpovídající obrazu vesnice.

Památky

Mariánský sloup
(sloup Immaculaty), lidová sochařská práce z roku 1825, na třístupňovém soklu dvoumetrové délky
sloupu ukončený soškou p. Marie, obnoveno r. 1878. Významný doklad trvání barokních forem v lidovém projevu.

Zvonice
u č. p. 18 (u hostince Pod Lípou), dřevěná hranolovitá zvonice s oktogonální nástavbou na zděném soklu, stavěná r. 1822 se stanovou stříškou a zvonem.

Kalvarie u zvonice
Na podstavci s reliéfem sv. Josefa, Jana Nepomuckého, sv. Václava z roku 1830 z dílny lidových sochařů Zemanů.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.prikry.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA