Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Heřmaň

Obec najdete v jihočeském kraji, asi 6 km severozápadně od Protivína, na silnici Protivín - Ražice. Podél obce probíhá železniční trať z Protivína do Strakonic. Severně od obce protéká od Protivína říčka Blanice, která odtud směřuje na severozápad do Putimi a vlévá se do Otavy.

Historie

Heřmaň je starobylá osada s dominantním kostelem sv. Jiljí, který se připomíná již v roce 1254 jako farní. V roce 1330 byl tento původně pozdně románský kostel převeden z královského majetku na královskou kapitulu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Heřmaň bývala kdysi městečkem. V roce 1640 byla velmi poničena švédským vojskem, že se stala pouhou vesnicí.

Roku 1433 byla Heřmaň, spolu se Štěticemi a Humňany v majetku Smila z Kremže. Od něho pak roku 1444 přešla v zástavu a potom v majetek Oldřicha z Rožmberka a připojena ke hradu Zvíkovu. Sídlo Rožmberků bylo v Krumlově. Jejich erb můžeme najít z vnější strany hřbitovní zdi u kostela sv. Jiljí v Heřmani.

V roce 1508 je jako majitel jmenován Lev Malovec z Libějovic.Ten pak zboží prodal Kryštofu ze Švamberka, od jehož potomka Jana Viléma městečko Heřmaň koupilo město Písek, včetně okolních vesnic, za 10 tisíc kop grošů. V jeho majetku městečko zůstalo až do bitvy na Bílé hoře. Roku 1621 byl zastaven dvůr v nedalekých Humňanech Martinu Huertovi, císařskému veliteli v Písku.

Památky

Kostel sv. Jiljí
Byl podle obecní kroniky založen na počátku 13. století. Po zpustošení Heřmaně třicetiletou válkou se stal filiálkou fary v Bílsku, roku 1786 expoziturou a později, v roce 1853 zde byla zřízena fara. Stojí uprostřed vesnice a kolem něj je hřbitov.

Heřmaňský kostel, pocházející z období pozdně románského,  patří k nejstarším v okolí. Historická zmínka činí se o něm již ve 13. století jako o farním chrámu.

Král Jan Lucemburský, jemuž heřmaňský kostel náležel, daroval jej kapitule vyšehradské, která z něho učinila svou prebendu. Farní obec obsahovala tehdy Heřmaň, Skály, Budičovice, Kloub, Pohorovice, Albrechtice, půl Drahonic, Sedliště, Štětice a Ražice. Prvním držitelem prebendy heřmaňské byl Tobiáš, kanovník. Později obohatil statky heřmaňské také rytíř Ivan. Ten vystavěl u Heřmaně mlýn a kostelu jej daroval. Král to obdarování také potvrdil.

Pozdější husitské války způsobily v poměrech kostela velké změny. Přívrženci Husovi volili raději vzdálenou horu Tábor, kam docházívali k společným pobožnostem (jak vypravuje Vavřinec z Březové) a opomíjeli tím domácí kostel. Katolický farář musel ustoupit kazateli husitskému. O století později nacházíme zde již faráře protestantského.

Po bitvě na Bílé hoře vypověděl Ferdinand II. všechny protestantské kněze z Čech a tím pádem kostel osiřel, protože katolických kněží bylo tehdy velmi málo. Proto tehdejší držitel Heřmaně Kryštof Dionis Radkovic, pán nad Drahonicemi, přivtělil kostel a faru v Heřmani faráři Bílskému. Kostel heřmaňský pozbyl tím své důležitosti.

Tyto neutěšené poměry trvaly až do roku 1786, kdy z rozkazu císaře Josefa II. byl ustanoven pro osadu heřmaňskou samostatný duchovní správce. Neměl však ještě vlastní faru. Teprve v roce 1853 byla zřízena nová fara.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.municipal.cz/herman/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA